Premiera Xbox Series X to dla fanów marki bez wątpienia jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w branży technologicznej. Jednak czy Microsoft spełni oczekiwania, jakie mają wobec jego nowego produktu fani konsolowej rozgrywki?

Informacje na temat specyfikacji Xbox Series X

Po wielu miesiącach snucia domysłów na temat konsoli, gracze doczekali się przecieku z konferencji Microsoftu, podczas której podana została m.in. specyfikacja Xbox Series S, czyli budżetowej wersji nowego produktu. Informacje te zostały później potwierdzone przez Microsoft oraz uzupełnione o zestawienie z właściwościami komponentów konsoli Xbox Series X. Tym samym firma z Redmont dała graczom wgląd do wnętrza swoich nowych produktów, wzbudzając szereg dyskusji na temat specyfikacji obu sprzętów.

Konsola Xbox Series X – procesor, grafika, pamięć

Xbox Series X został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Zen 2 (3,8 GHz). Karta graficzna w konsoli to AMD RDNA 2 GPU, 52 CUs @ 1.825 GHz. Wydajność układu graficznego Xbox Series X Microsoft oszacował na 12 teraflopów, co pozwoli nam uzyskać obraz generowany w rozdzielczość 4K przy 60 FPS. Zapowiedziana została także możliwość gry w trybie 120 klatek na sekundę.

Dysk w konsoli Xbox Series X

Konsola została wyposażona w dysk SSD NVMe o pojemności 1 TB. Jego przepustowość w przypadku skompresowanych danych szacowana jest na 2,4 GB na sekundę, zaś w przypadku nieskompresowanych – 4.8 GB na sekundę. W uzyskaniu płynnej i bardziej wydajnej pracy dysku ma pomóc architektura Xbox Velocity. W razie potrzeby uzyskania dodatkowego miejsca na dane Microsoft zapowiedział możliwość dokupienia karty rozszerzającej pamięć Xbox Series X Storage Expansion Card o pojemności 1 TB. Kartę tę umieszcza się w przeznaczonym na nią porcie, znajdującym się z tyłu konsoli.

Charakterystyka Xbox Series X

Xbox Series X jest znacznie większy od swojej budżetowej wersji, Series S. Stan Ted podyktowany jest obecnością optycznego napędu 4K UHD Blu-ray we flagowej wersji konsoli. Urządzenie jest wyposażone w wyjście wideo HDMI 2.1. Xbox Series X będzie dostępny przede wszystkim w kolorze czarnym.

Konsola została wyposażona w architekturę równomiernego chłodzenia, która za pomocą trzech kanałów przepływu powietrza ma zapewnić wydajniejszą pracę sprzętu oraz utrzymanie optymalnej temperatury w jego wnętrzu. Taki system ma sprawić, że nowy Xbox będzie pracował cicho nawet przy wymagających grach. Cichszą i wydajniejszą pracę mają zapewnić komponenty takie jak specjalnie zaprojektowany wiatrak czy komora parowa.

W co zagramy na konsoli Xbox Series X?

Na nowym Xboxie zagramy w wiele tegorocznych produkcji najpopularniejszych twórców gier. Wśród propozycji tytułów na tę konsolę znajdziemy m.in. Halo Infinite, Assassins Creed: Valhalla czy Forza Motorsport. Microsoft gwarantuje użytkownikom Xbox Series X dostęp do tysięcy gier z bibliotek swoich poprzednich konsol. Dzięki obecności napędu optycznego gracze nie będą musieli ograniczać się wyłącznie do zakupu gier w formie cyfrowej (jak ma to miejsce w budżetowym odpowiedniku konsoli, czyli Series S).

W Polsce cena najnowszej konsoli Microsoftu wynosić będzie 2249 złotych. Atmosfera wokół Xboxa Series X wciąż pozostaje gorąca, a stale rosnące zainteresowanie przekłada się także na wzrost oczekiwań wobec tego urządzenia. O tym, czy nowa konsola Microsoftu podbije serca graczy, przekonamy się już niedługo – Xboxa Series X będzie można zamawiać przedpremierowo już od 22 września, natomiast na półki sklepów trafi on 10 listopada.

źródło: gamefinity.pl – sklep z grami online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here