Niszczarka to urządzenie, którego zadaniem jest trwałe zniszczenie niepotrzebnych dokumentów zawierających poufne dane. Tego rodzaju sprzęt najczęściej znaleźć można w biurach. W związku z tym, że poszczególne modele różnią się między sobą wieloma parametrami, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru niszczarki biurowej.

Osiągany stopień tajności

Jednym z najważniejszych parametrów niszczarek biurowych jest stopień tajności, jaki zapewniają. Zgodnie z normą DIN 66399 wyróżnia się siedem klas niszczenia dokumentów. Urządzenia należące do klasy DIN P-1 przeznaczone są wyłącznie do niszczenia mało ważnych dokumentów, na których nie znajdują się tzw. dane wrażliwe. Tego rodzaju urządzenia zwykle tną dokumenty w paski. Niszczarki w najwyższej klasie DIN P-7 doskonale radzą sobie ze ściśle tajnymi dokumentami, tnąc je na niewielkie kawałki nazywane ścinkami. Do urządzeń tej klasy zaliczyć należy m.in. niszczarki Kobra. Szerokość pojedynczego ścinka w przypadku zastosowania takiego sprzętu jest nie większa niż 1 mm, a jego powierzchnia nie przekracza 5 mm².

Papier i inne nośniki danych

Profesjonalne urządzenia biurowe, takie jak niszczarki ideal radzą sobie z utajnianiem danych umieszczonych nie tylko na papierze, lecz także na innych nośnikach. Jeśli chodzi o papier, zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku świetnie radzi sobie z dokumentami spiętymi zszywkami lub spinaczami. Lepszy sprzęt pozwala również na niszczenie laminowanych dokumentów, a także folii wykorzystywanych do rzutników. Bardziej profesjonalne urządzenia, do których zalicza się niszczarki HSM, mogą być wykorzystywane również do niszczenia kart kredytowych, a nawet płyt CD/DVD.

Wydajność urządzeń niszczących

Decydując się na zakup niszczarki, należy zwrócić szczególną uwagę na jej wydajność. W przypadku niewielkich biur najlepiej sprawdzą się małe urządzenia ze zdejmowaną głowicą. Tego rodzaju sprzęt kosztuje kilkaset złotych i pozwala na jednoczesne niszczenie od 5 do 10 kartek papieru. Należy pamiętać, że takie modele nie są przeznaczone do pracy ciągłej, a silnik poddany długotrwałemu działaniu może ulegać nagrzewaniu. Niszczarki średniej klasy mogą wykonywać pracę ciągłą przez określony czas i pozwalają na niszczenie nawet 16 kartek naraz. Wśród produktów tej klasy na uwagę zasługują włoskie niszczarki Kobra, które poza wydajnością wyróżniają się także efektownym wyglądem. Trzecią grupą urządzeń są niszczarki wysokowydajne, sprawdzające się w dużych biurach, zatrudniających wielu pracowników. Za pomocą takiego sprzętu możliwe jest sprawne niszczenie całych archiwów. Zaawansowana technicznie konstrukcja pozwala na utajnianie nawet kilkudziesięciu dokumentów jednocześnie. Do produktów tej klasy zaliczyć należy m.in. niszczarki HSM.

Dodatkowe funkcje

Profesjonalne urządzenia, takie jak niszczarki Ideal wyposażone są w szereg przydatnych funkcji. Do takich zaliczyć należy np. obecność czujnika wypełnienia pojemnika. Szczególnie sprawdza się to w biurach, w których z niszczarek korzysta więcej osób. Sygnalizator znacząco ułatwia kontrolowanie poziomu zapełnienia pojemnika i przypomina o konieczności jego opróżnienia. Warto wiedzieć, że nawet najlepszy i najbardziej zaawansowany technicznie sprzęt może się zaciąć. Do usuwania zatoru służy funkcja rewers. Niektórzy producenci stosują system turbo power, który generuje dodatkową moc silnika umożliwiającą usunięcie zacięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here