W dzisiejszych czasach wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo istotną rolę właściwie we wszystkich przejawach życia społecznego. Uroda oraz zgrabna sylwetka gwarantują nam lepsze samopoczucie i większą pewność siebie niezależnie od sytuacji. Nawiązywanie kontaktów interpersonalnych czy rozwijanie się na polu zawodowym jest w tym przypadku znacznie ułatwione. Niestety natura nie wszystkich obdarzyła proporcjonalną sylwetką oraz twarzą o idealnych rysach. Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna zapewne korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i wygląd. Jednak co zrobić w sytuacji, jeśli posiadamy odstające uszy, krzywy nos czy wystającą szczękę? Być może dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w klinice medycyny estetycznej.

Nieproporcjonalny nos źródłem kompleksów oraz niskiej samooceny

Za duży, garbaty czy bulwiasty nos w wielu przypadkach jest źródłem ogromnych kompleksów, które wręcz uniemożliwiają jego posiadaczom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wspomniane defekty niejednokrotnie przyczyniają się do zaniżonej samooceny i wielu problemów o podłożu psychologicznym, takich jak depresja czy nerwica.
Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach korekta nosa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w zakresie chirurgii plastycznej.

W jakich sytuacjach warto poddać się korekcie nosa?

Istnieją dwa główne powody, dla których warto zdecydować się na korektę nosa. Należą do nich względy estetyczne, czyli chęć zmiany kształtu nosa na węższy, mniejszy czy likwidacji tzw. garbu, a także względy medyczne. Bardzo często krzywa przegroda nosowa lub inne nieprawidłowości w budowie układu oddechowego, przebyte urazy czy choroby, utrudniają bowiem pacjentom oddychanie oraz są przyczyną wielu infekcji, notorycznego zmęczenia i senności.

Konsultacja lekarska

Przed przystąpieniem do operacji, jaką jest korekta nosa, zawsze niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji medycznej. Chirurg plastyczny lub laryngolog profesjonalnie oceni bowiem, czy nos faktycznie odbiega od ogólnie przyjętych kanonów piękna i sprawdzi, czy funkcjonuje on w sposób prawidłowy.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi nieprawidłowości w budowie oraz funkcjonowaniu nosa, a także uzna jego kształt i wielkość za nieodbiegające od normy, prawdopodobnie będzie próbował przekonać pacjenta do zaniechania planowanej korekty. Natomiast, jeśli istnieją przesłanki do przeprowadzenia operacji, specjalista z pewnością przeprowadzi z pacjentem rozmowę na temat jego oczekiwań odnośnie kształtu i wielkości nosa. Chirurg plastyczny profesjonalnym okiem oceni, czy wybrany kształt nosa będzie dobrze komponował się z pozostałymi elementami twarzy i czy w konkretnym przypadku jest on możliwy do uzyskania. Pozostałe zagadnienia poruszane na konsultacji przedoperacyjnej to przebieg zabiegu, możliwe powikłania, przeciwwskazania czy rekonwalescencja.

Przygotowania do zabiegu i rekonwalescencja

Bezpośrednio przed operacją konieczne będzie wykonanie stosownych badań lekarskich. Przed przystąpieniem do zabiegu operacyjnego, jakim jest korekta nosa, należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu, zrezygnować z picia alkoholu, a także odstawić niektóre leki (zwłaszcza takie, które zaburzają krzepliwość krwi). Ponadto niezalecane jest przeprowadzanie operacji u kobiet w trakcie menstruacji, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia krwotoku.
Korekta nosa to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym pod narkozą, trwający około dwóch godzin. Pacjent zazwyczaj pozostaje w klinice na jedną noc, a po powrocie do domu powinien unikać dźwigania, aktywności fizycznej, ostrych przypraw czy przebywania na słońcu lub mrozie. Zasinienie i obrzęk mogą utrzymywać się przez 7-9 dni, a w większości przypadków nos przybiera swój właściwy wygląd już po 2 tygodniach od wykonania zabiegu. Przez pierwsze pół roku od zabiegu zalecane są regularne wizyty kontrolne oraz unikanie intensywnych sportów czy też egzotycznych podróży.

Operacja, jaką jest chirurgiczna korekta nosa, w wielu przypadkach prowadzi do poprawy jakości życia pacjentów, gdyż korzystnie wpływa zarówno na stan ich zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Źródło: klinikakrajewski.pl – chirurgia plastyczna Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here