Szalunki budowlane to formy, nadające odpowiedni kształt betonowi, z którego wznoszone są ściany, fundamenty czy stropy. Forma tego typu jest rozwiązaniem tymczasowym wykonywanym najczęściej z drzewa, płyt wiórowych, sklejki wodoszczelnej czy metalu. Każdy budynek wykonany z betonu czy konstrukcji żelbetowej jest formowany za pomocą szalowania. Po upływie od 2 do 4 tygodni, gdy materiał ten zastygnie, szalunki są rozmontowywane. Celem użycia takich szalunków jest przede wszystkim zapobieganie rozlewania się betonu poza obszar wznoszonej konstrukcji. Chociaż rodzaje szalunków budowlanych zmieniały się przez lata, nadal są one nieodzownym elementem każdej budowy, w której wykorzystywane są technologie monolityczne.
Szalunki fundamentowe
Sposób, w jaki deskowany jest fundament, może być jednym z trudniejszych wyborów podczas budowy. Jakość fundamentów ma bowiem bezpośredni wpływ na trwałość budynku i bezpieczeństwo zamieszkujących go osób. Szalunki należy dopasować przede wszystkim do warunków naturalnych, czyli ukształtowania terenu, rodzaju gruntu czy wielkości strefy przemarzania gruntu. Szalunki betonowe lub żelbetowe umieszcza się bezpośrednio w ziemi na głębokości około 0,8-1,2 metrów. Biorąc pod uwagę fakt, że fundamenty są dość małymi elementami konstrukcyjnymi, powinno się wybierać stosunkowo lekkie szalunki budowlane, które można transportować i instalować bez pomocy dźwigu.
Szalunki stropowe
Szalunki stropowe wykorzystywane są do tworzenia betonowych lub żelbetonowych stropów. W tym przypadku dobór odpowiedniej techniki i materiałów do szalowania jest bardzo ważny, gdyż ma na celu podtrzymanie bardzo dużego ciężaru. Technologia deskowania stropów jest oparta na bardzo nowoczesnym systemie – beton wylewany jest na wodoszczelną płytę lub sklejkę, pod którą znajdują się dźwigary zabezpieczone przez głowice krzyżowe. Cała konstrukcja podparta jest na podporach stalowych, które są wzmocnione przez trójnogi.
Szalunki ścienne
Szalunki ścienne to rodzaj deskowania wykorzystywany do umacniania otworów w ścianie, w tym do znajdujących się w ścianach belek, czyli tzw. nadproży. Nadproże wspiera konstrukcję otworów okiennych i drzwiowych. Na rynku zasadniczo dostępne są dwa typy szalunków ściennych: lekko- i średnio gabarytowe, a ich stosowanie jest zależne od przeznaczenia i ciężaru wykonywanej konstrukcji. Szalunki ścienne można wykorzystać również, jeśli potrzebujemy zabezpieczyć elementy ozdobne elewacji. Szalunki ścienne mogą występować w formie ocynkowanej i aluminiowej.
Jakie szalunki wybrać? Kupić czy wynająć?
Istotnym aspektem jest to, że szalunki drewniane są tańsze i prostsze w montażu w porównaniu do szalunków z płyt. Warto jednak zaznaczyć, że wybór bardziej budżetowych rozwiązań wiąże się z dodatkową pracą, gdyż montuje się je znacznie dłużej i potrzebne są specjalne stemple do podparcia konstrukcji. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie szalunków wykonanych z płyt (np. ze sklejki), których montaż przebiega szybciej, są twarde i nie wchłaniają betonu.
Jeżeli rozważasz kupno szalunków budowlanych, zastanów się, czy Twoja budowa będzie tego wymagała. Nie jest tajemnicą, że firmy budowlane, które często przyjmują zlecenia budowy domów, bloków czy budynków komercyjnych, powinny mieć w posiadaniu własne szalunki. Dla małych firm oraz osób prywatnych dobrym rozwiązaniem jest natomiast wynajem szalunków. Wynajem szalunków będzie również odpowiedni dla osób, które mogą mieć problemy związane z prawidłowym przechowywaniem takich konstrukcji.
Na rynku istnieje wiele wypożyczalni szalunków, ale przed dokonaniem wyboru należy dokładnie sprawdzić jakość i wytrzymałość materiałów budowlanych. Profesjonalne firmy oferujące szalunki na wynajem mają w swojej ofercie najlepsze szalunki systemowe, które pozwolą znacznie skrócić czas wykonywanej pracy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby wynajmowany szalunek był dostosowany do indywidualnych potrzeb danego projektu, skorzystaj z wypożyczalni szalunków. Warto dodać, że koszt nowych, zakupionych szalunków wynosi ok. 200 zł za m2. Cena szalunków na wynajem wynosi natomiast już od 20 zł za m2 za dobę. Jak widać, różnica w cenach jest dosyć duża, dlatego zapewne warto rozważyć usługi, jakie oferuje wypożyczalnia szalunków.
Przy wyborze firmy, która oferuje szalunki na wynajem, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę usługi, ale również czynniki, takie jak renoma firmy, doświadczenie pracowników czy opinie dotychczasowych klientów. Przy usługach tego rodzaju nie można pozwolić sobie na nieprofesjonalną współpracę, gdyż bardzo istotny jest czas wykonania budynku, fundamentu, stropu, studni czy innych konstrukcji monolitycznych.