Fluoryzacja zębów należy do metod, których celem jest zapobieganie próchnicy. Fluor działa korzystnie na szkliwo zębów, co jest wynikiem kontaktu tego pierwiastka z ich powierzchnią. Z tego powodu najczęściej stosowana jest tak zwana fluoryzacja egzogenna, czyli kontaktowa.

Sam fluor w dużych ilościach jest toksyczny, jednak w celach profilaktycznych wykorzystywane są specjalne związki tego pierwiastka. W niewielkich ilościach fluor jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie kości oraz zębów. Jego niewielkie stężenie zawierają pasty do zębów oraz płukanki do higieny zębów i jamy ustnej, jest on również używany w gabinetach stomatologicznych. Zabieg z jego wykorzystaniem nosi miano fluoryzacji.

Dawniej fluoryzacja była przeprowadzana tak zwaną metodą szczoteczkową, głównie w szkołach czy przedszkolach. Taka fluoryzacja polegała na myciu zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor.

Na czym polega fluoryzacja zębów u stomatologa?

Fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym polega na naniesieniu na uprzednio oczyszczony ząb specjalnego preparatu zawierającego fluor. Tymi preparatami mogą być lakiery lub żele, jakie lekarz stomatolog cienką warstwą nakłada na powierzchnię zębów. Tak naniesiona warstwa utrzymuje się na powierzchni zębów przez kilka godzin, co jednak wystarczy, by do ich szkliwa uwolniły się jony fluorkowe. W niektórych gabinetach stosowane są również pianki z dużą zawartością fluoru. Takich pianek nie pozostawia się jednak na zębach, a usuwa je po niedługim czasie z jamy ustnej. Jeszcze jedną metodę fluoryzacji stanowi tak zwana jonoforeza fluorkowa. Polega ona na wprowadzeniu fluoru do zębów za pomocą prądu stałego o niskim natężeniu.

Zabieg fluoryzacji nie tylko zapobiega próchnicy, ale też hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej; jest on również pomocny w redukcji nadwrażliwości szyjek zębowych.

Jak często należy przeprowadzać fluoryzację zębów?

Fluor jest niezbędny. Wzmacnia szkliwo zębów tak u dzieci, jak u osób dorosłych. Jednak zabieg fluoryzacji należy przeprowadzać w odstępach zalecanych przez lekarza stomatologa – zazwyczaj od dwóch do czterech razy w roku.

Ważne, by zabieg ten był wykonywany w renomowanych gabinetach stomatologicznych oraz z zastosowaniem odpowiednich bezpiecznych preparatów. Fluor jest toksyczny i w zbyt dużych dawkach może grozić poważnymi powikłaniami, jak bóle brzucha, nudności czy nadmierne pocenie się. Natomiast nadmiar tego pierwiastka w organizmie, noszący miano fluorozy, może prowadzić do niedoczynności tarczycy, uszkodzeń wątroby czy nerek, a nawet nowotworów. Zbyt częste poddawanie zębów zabiegowi fluoryzacji może być przyczyną uszkodzeń szkliwa i powstawania na zębach szpecących plam.

Należy także pamiętać, że fluoryzacja jest zabiegiem, który zapobiega próchnicy, ale jej nie leczy. Nie można zatem zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz o regularnych wizytach u dentysty.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here