Dolegliwości związane z matowieniem włosów, czy chorobami skóry mają związek nie tylko z czynnikami zewnętrznymi oraz higieną, ale przede wszystkim z obecnością lub brakiem ważnych składników odżywczych. Jaki wpływ na skórę głowy oraz włosy ma biotyna?

Czym jest biotyna?

Biotyna jest witaminą z grupy B, czyli rozpuszczalną w wodzie i bywa nazywana również witaminą H albo B7. Jest łatwo dostępnym związkiem organicznym obecnym w pożywieniu zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, ale przy nieodpowiedniej diecie mogą pojawić się jej niedobory.

Z racji faktu, iż biotyna bierze udział w wielu procesach zachodzących wewnątrz organizmu oraz katalizuje pracę wielu enzymów, niedobór tej witaminy może skutkować zachwianiem równowagi biologicznej, w tym włosów, skóry oraz paznokci. Witamina H bierze udział m.in. w procesach krzepnięcia krwi, wspomaga funkcjonowanie gruczołu tarczycy, czy uczestniczy w produkcji glukozy, a jej niedostatek w organizmie może skutkować także bólami mięśni i ich mrowieniem, a nawet podniesieniem poziomu cholesterolu we krwi. Niedobór witaminy B7 objawia się jednakże przede wszystkim zewnętrznie.

Skóra przy niedostatku biotyny zaczyna się łuszczyć i szarzeć, a także pojawiają się na niej przebarwienia. Jednocześnie paznokcie stają się cieńsze i łamliwe i można dostrzec wzmożone wypadanie włosów.

Czym zajmuje się trychologia?

Trychologia jest terminem odnoszącym się do dziedziny medycyny, a ściślej do diagnostyki oraz leczenia chorób i dolegliwości w obrębie skóry głowy i włosów. Jednym z głównych powodów powstawania takich dolegliwości oprócz poważnych schorzeń są niedobory makro i mikroelementów oraz witamin, w tym właśnie biotyny. Zła dieta oraz antybiotykoterapia obniżają poziom witamin w organizmie człowieka i wówczas warto postarać się o ich uzupełnienie.

Biotyna i trychologia w tandemie – dlaczego warto?

Produkty trychologiczne mają za zadanie odbudowę zdrowia włosów i skóry głowy. Pośród nich wyróżniane są specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry głowy, a więc i włosów. Są to szampony i lotiony, peelingi, ekstrakty, a także wcierki. 

Jak opisano powyżej biotyna ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie skóry, a jej przedawkowanie jest w praktyce niemożliwie. Produkty bogate w biotynę, także podawane na skórę wspomagają jej funkcjonowanie, a to przekłada się również na zdrowie i wygląd włosów.

inspiracja: hafillers.com.pl – strzykawki insulinowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here