W wielu miejscach pracuje się z drewnem. Tzn. wykonuje się różnego rodzaju elementy z takiego materiału. Część przypadków wymaga konieczności zastosowania odpowiednich łączeń. Można je wykonać na różne sposoby. Doskonale w tym względzie spisuje się śruba zamkowa. Doskonale znany element, który rozpoznać można po charakterystycznej budowie. Co jeszcze należy wiedzieć o tym elemencie? Oto kilka informacji, które będzie można wykorzystać m.in. podczas majsterkowania, a także podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Śruba zamkowa – ogólnie

Mówiąc o właściwościach tego elementu, na pewno należy wspomnieć o tym, że całość jest bezpieczną konstrukcją. Docenianą za to, że podczas nakładania nakrętki, śruba nie obraca się. W przypadku innych śrub, nie ma możliwości utrzymania ich w jednej pozycji. Umożliwia to tylko model zamkowy, który ma charakterystycznie wykonane żłobienia. Jedną z zalet jest to, że ich zastosowanie sprawia, iż całe łączenia są tak naprawdę niewidoczne.

Śruba zamkowa – cechy charakterystyczne

Tego typu element konstrukcyjny, użytkowany do pracy z drewnem, można rozpoznać m.in. po żłobieniach, jakie można znaleźć na trzpieniu. Nie można również zapomnieć o łepku. Jest to ta część znajdująca się na górze, posiadająca charakterystyczne spłaszczenie. W środowisku branżowym można często spotkać się ze sformułowaniem, że śruba zamkowa posiada łepek z podsadzeniem. Warto o tym wspomnieć, ponieważ ten kształt sprawia, że możliwe są tak bezproblemowe łączenia.

Montaż śruby zamkowej

Aby jednak łączenie było możliwe, należy łączenie wykonać w odpowiedni sposób. Potrzebna będzie nie tylko śrubka, łączony materiał, ale także nakrętka zabezpieczająca lub podkładka. Śruba wkładana jest w drewno (w dopasowany otwór) i przykręcana nakrętką/podkładką. Demontaż możliwy jest tylko poprzez odkręcenie owej nakrętki. Nie ma opcji, aby w inny sposób śruba została usunięta z danego elementu. Jak więc widać, nie jest to wcale skomplikowana sprawa.

Jakie śruby zamkowe można kupić?

Podchodząc do zakupu takich produktów, należy wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele śrub. Mogą one różnić się m.in. kolorem. Najczęściej spotykane są czarne i srebrne. Śruby zamkowe różnią się także wielkością. To dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby została ona dopasowana do otworu. Różnić się one mogą także długością trzpienia. W sklepie można zapytać również o stopień twardości. Najczęściej wykorzystywane to te, których twardość utrzymuje się na poziomie 4.8 oraz 8.8.

Wśród najbardziej popularnych produktów, są śruby zamkowe. Rozpoznać je można po symbolu A2. Są to elementy, jakie wykonane ze stali nierdzewnej, wykazującej się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here