Coraz więcej osób decyduje się na wykończenie powierzchni przydomowego tarasu trawertynem, zwanym inaczej alabastrem egipskim. Jest to naturalny kamień osadowy o porowatej strukturze złożony głównie z kalcytu i aragonitu. Łączy on w sobie niezwykle oryginalny design z doskonałymi właściwościami użytkowymi, a występuje przeważnie w odcieniach bieli, beżu, brązu czy żółci.

Gwarancja długiej żywności i wysokiego komfortu eksploatacji

Trawertyn posiada uwarstwienia żyłowo-smugowe o zróżnicowanym zabarwieniu, które dodają mu niesamowitego charakteru. Wykazuje przy tym zaskakująco dużą odporność zarówno na uszkodzenia typowo mechaniczne (ścieranie, pękanie), jak i oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (deszczu, śniegu, promieniowania UV, mrozu). Nie płowieje wraz z upływem czasu ani nie jest podatny na rozwój grzybów, pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Stwarza również możliwość odnowienia poprzez umiejętne wyszlifowanie powierzchni. W ten sposób pozwala na szybką eliminację zabrudzeń czy niewielkich uszczerbków materiałowych. Do pozostałych zalet trawertynu przemawiających za jego wykorzystaniem na tarasie zaliczamy: łatwość utrzymania w czystości (wystarczy regularnie usuwać kurz i plamy za pomocą szmatki nasączonej w wodzie z dodatkiem mydła), dobrą izolacyjność cieplną (co okazuje się prawdziwym wybawieniem w okresie jesienno-zimowym) oraz ekologiczność (brak negatywnego wpływu na zdrowie, bezproblemowa utylizacja).

Bez weryfikacji parametrów ani rusz

W przypadku trawertynu na taras mamy do czynienia z kamieniem porowatym, czyli odznaczającym się całkiem sporą nasiąkliwością. Pociąga to za sobą konieczność impregnacji, która skutecznie zapobiegnie przenikaniu destrukcyjnej wilgoci w głąb tarasu. Najlepiej przeprowadzić ją już po zamontowaniu płyt, ale jeszcze przed fugowaniem. Kolejnym istotnym wskazaniem jest wybór płyt o grubości przynajmniej 30 milimetrów, wykończonych w macie i posiadających krawędzie bębnowane. Takie parametry zapewniają bowiem optymalną trwałość nawierzchni, antypoślizgowość oraz estetyczny wygląd. Ponadto należy pamiętać o:
  • mocowaniu trawertynu na wylewce betonowej, co zniweluje ryzyko powstawania przebarwień (wskutek zablokowania wilgoci z gruntu) i uciążliwych krzywizn
  • zastosowaniu mrozoodpornego kleju wysokoelastycznego
  • zachowaniu spadku wynoszącego minimum 2% (w celu uniknięcia zastojów wody opadowej)
  • wykonaniu termoizolacji ze styropianu XPS (styroduru)
  • spoinowaniu fugą w kolorze zbliżonym do samego kamienia

Jak wynika z niniejszego artykułu, trawertyn jest materiałem wprost idealnie nadającym się do wykończenia zewnętrznego tarasu wypoczynkowego. Wymaga jednak właściwego montażu, dlatego warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu fachowcowi. Uzyskana nawierzchnia przez wiele lat będzie nas cieszyła swoim pięknej i funkcjonalnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here