Częstym problemem zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich jest niszczenie elewacji szkół, bloków, sklepów i elementów infrastruktury drogowej przez ulicznych artystów wyposażonych w spreje z kolorową farbą. Niestety w wielu przypadkach graffiti to jedynie wulgaryzmy i inne bazgroły, które nie posiadają żadnej wartości estetycznej. Malunki odstraszają mieszkańców, sprawiając, że budynki wyglądają na zaniedbane i zniszczone, a dzielnice, w których zjawisko to jest bardziej nasilone, uchodzą wręcz za niebezpieczne. Jak więc ochronić elewację przed graffiti?

Nowoczesne sposoby zabezpieczeń przed graffiti

Producenci wyszli naprzeciw potrzebom właścicieli budynków narażonych na wandalizm, tworząc środki określane, jako powłoka antygraffiti. Preparaty tego rodzaju występują w formie przezroczystych farb lub wosków, którymi pokrywa się wykończone już elewacje. Wysokiej jakości zabezpieczenie przeciwko graffiti pozwala zmyć malowidła nawet z użyciem bardzo silnych rozpuszczalników, bez uszkodzenia pierwotnej warstwy wykończeniowej. Niektóre specyfiki są na tyle skuteczne, że farbę można z nich spłukać nawet zwykłą wodą pod ciśnieniem. W zależności od budżetu oraz ryzyka pokrycia budynku graffiti można zastosować na elewacji środki typu traconego oraz długotrwałego. Pierwsza powłoka antygraffiti jest tańsza, ale zużywa się po każdym myciu i trzeba ją odnawiać. Druga jest droższa, ale można czyścić ją wielokrotnie bez potrzeby odnawiania.

Cechy długotrwałej powłoki antygraffiti

Zabezpieczenie przeciwko graffiti w formie woskowego preparatu jest niedrogie, ale jednorazowe. W związku z tym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest długotrwała powłoka antygraffiti. Ma ona najczęściej postać bezbarwnej farby odpornej na ścieranie, którą można stosować na każdej powierzchni. Ponadto jest ona odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu nie traci swoich właściwości. Nie ulega także starciu podczas szorowania. Dobrej jakości preparat pozwala na wielokrotne usuwanie graffiti wodą pod ciśnieniem, bez konieczności stosowania silnych detergentów ani rozpuszczalników, ponieważ zapobiega właściwemu przylgnięciu farby w spreju do elewacji.

Kiedy takie formy odstraszenia wandali, jak kamery i plakaty z groźbą grzywny nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto jest zainwestować w wysokiej jakości powłokę antygraffiti. Najlepiej zlecić zabezpieczenie elewacji profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w tej branży i wie, jak aplikować preparat, aby skutecznie i trwale chronił budynek przed graficiarzami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here