Sprężarki powietrza, podobnie jak większość urządzeń elektrycznych stosowanych w przemyśle i na produkcji, generuje hałas. Konieczność eliminowania hałasu w miejscu pracy jest bezsprzeczna. Jednak podstawowym pytaniem jest, czy można zmniejszyć poziom hałasu na stanowisku pracy i pogodzić to z zastosowaniem kompresora powietrza w zakładzie? Jak najbardziej jest to możliwe. Istnieje kilka sposobów na redukcję hałasu w pracy ze sprężarką powietrza. Przedstawiamy najbardziej skuteczne rozwiązania.
Jak wysoki jest poziom hałasu emitowany przez kompresor powietrza?
Nie ulega wątpliwości, że kompresory powietrza w czasie pracy wytwarzają pewien hałas. Jednak w porównaniu do wielu innych urządzeń wykorzystywanych w warsztatach, przemyśle i na produkcji, sprężarki są jednymi z najmniej uciążliwych. Warto jednak pamiętać, że kumulacja różnych źródeł hałasu powoduje jego potęgowanie. Trudno jest dokładnie określić poziom hałasu generowany przez kompresory, ponieważ jest to parametr bardzo indywidualny. Każda sprężarka powietrza w swojej specyfikacji może mieć określony inny poziom hałasu w czasie pracy. Jest to ściśle uzależnione od ustawień urządzenia, zastosowanej przez producenta technologii i ewentualnych środków mających na celu ograniczenie wytwarzanego hałasu.
Coraz częściej producenci montują w kompresorach elementy tłumiące hałas takie, jak osłony dźwiękochłonne. Warto więc już na etapie wyboru i zakupu sprężarki zwrócić uwagę na wszystkie parametry, również poziom hałasu emitowany przez urządzenie podczas pracy. Jeżeli podstawowa specyfikacja urządzenia nie zawiera takiej informacji, to można o nią dopytać w sklepie lub u producenta.
Jak pogodzić zastosowanie kompresora powietrza i ograniczenie hałasu w zakładzie?
Nadmierny poziom hałasu nie jest wskazaniem do zrezygnowania z użytkowania urządzeń generujących uciążliwe dźwięki. Istnieje wiele metod ochrony przed hałasem i rozwiązań, które można zastosować, aby go ograniczyć. Dotyczy to również kompresorów powietrza. Coraz częściej producenci już na etapie produkcji dokładają starań, aby sprężarki emitowały możliwie jak najmniej hałasu. Bardzo dobrą praktyką jest stosowane w produkcji sprężarek powietrza nowoczesnej technologii i konstrukcji również z wykorzystaniem skutecznych osłon dźwiękochłonnych.
Pracownicy wykonujący swoje zadania zawodowe w bezpośrednim sąsiedztwie kompresorów powietrza mogą stosować środki indywidualnej ochrony słuchu. Środki te dostępne są w sklepach BHP w formie różnorodnych nauszników i zatyczek do uszu. Jest to bardzo skuteczne i efektywne rozwiązanie. Przepisy prawa sugerują także właściwe opracowanie organizacji pracy i rotację na stanowiskach w celu zmniejszenia szkodliwości hałasu na zdrowie pracowników. Jednak to nie jedyne możliwości.
Inną opcją dostępną dla przedsiębiorstw zmagających się z nadmiernym hałasem jest zastosowanie izolacji akustycznej, pochłaniaczy dźwięku, izolacji drgań, narzędzi stosowanych do tłumienia drgań i tłumienia źródła dźwięku. Te środki techniczne wykazują się dużą skutecznością zarówno w ochronie przed hałasem i drganiami emitowanymi przez kompresory powietrza, jak i przez inne maszyny i urządzenia.
Dobrym rozwiązaniem zmniejszającym poziom hałasu w miejscu pracy jest również wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na potrzeby sprężarkowni. Taka separacja powoduje oddzielenie pracowników od źródła hałasu, co znacząco wpływa na zmniejszenie jego odczuwalności i podniesienie komfortu pracy. Warto wiedzieć, że już w odległości 5 metrów od źródła dźwięku poziom głośności obniża się aż o 12 dB. Jest to bardzo znacząca różnica, ponieważ redukcja poziomu głośności o 10 dB odczuwalna jest przez ludzki narząd słuchu jak obniżenie hałasu o połowę. Dlatego też, jeśli to tylko możliwe, wskazane jest oddzielenie stanowiska pracy od miejsca, w którym ustawiony został kompresor powietrza lub inne urządzenia będące źródłem hałasu.