Przeprowadzenie badań laboratoryjnych niejednokrotnie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który zapewni separację materiału badawczego od czynników zewnętrznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie wiarygodnych wyników badań. Do sprzętów, które przydadzą się w każdym laboratorium mikrobiologicznym, zalicza się m.in. cieplarka laboratoryjna.

Cieplarka laboratoryjna – do czego służy?

Cieplarka laboratoryjna, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia podwyższoną temperaturę niezbędną do przeprowadzenia niektórych badań oraz doświadczeń w laboratorium. Warto podkreślić, że temperatura we wnętrzu cieplarki rozkłada się równomiernie. Standardowa cieplarka laboratoryjna to de facto komora, którą stosuje się w celu zapewniania optymalnych warunków (dla danego procesu badawczego) do inkubowania próbek, które są przedmiotem badania. Wewnątrz cieplarki znajdują się półki, na których układane są podłoża mikrobiologiczne. Zachodzące procesy można stale kontrolować, ponieważ podwójne drzwi urządzenia są wykonane z przezroczystego szkła. Każdy producent aparatury laboratoryjnej, który oferuje również cieplarki, wyposaża je w wyspecjalizowane systemy do pomiaru temperatury inkubacji, gwarantujące precyzyjny pomiar.

Cieplarki z różnymi obiegami powietrza

Przy wyborze cieplarki laboratoryjnej można zdecydować się na urządzenie z naturalnym lub zamkniętym obiegiem powietrza. Jeśli chodzi o moduły, które wykorzystują naturalny obieg powietrza, są one znakomitym rozwiązaniem w przypadku badań trwających dłuższy czas, podczas których drzwiczki komory nie są zbyt często otwierane. Decydując się na cieplarkę laboratoryjną z naturalnym obiegiem powietrza, należy szukać urządzenia z komorą, której konstrukcja zapobiega zbyt wysokiej wilgotności, a nawet skraplaniu się wody w komorze hodowlanej.

Jeśli w cieplarce ma być przechowywana znaczna liczba próbek badawczych, warto sprawdzić, czy wybrany producent aparatury laboratoryjnej oferuje cieplarki z konwekcją wymuszoną. To rozwiązanie umożliwia bowiem utrzymanie jednolitej temperatury w całej komorze i wilgotność na właściwym poziomie.

Funkcjonalność nowoczesnych cieplarek laboratoryjnych

Dostępne na rynku cieplarki do laboratorium to urządzenia, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, umożliwiają utrzymanie precyzyjnie dobranej temperatury. Innowacyjne oprogramowanie, panele dotykowe, niezawodne sterowniki temperatury, możliwość podłączenia cieplarki do komputera – wszystko to znacznie ułatwi pracę w laboratorium.

Cieplarki mają za zadanie utrzymywać temperaturę wyższą niż temperatura otoczenia. Wysokiej klasy urządzenia są w stanie bez problemu utrzymać nawet bardzo wysoką temperaturę (przekraczającą 100°C). Ze względu na bezpieczeństwo coraz częściej współczesne modele mają zabezpieczenia, które zapobiegają niekontrolowanemu wzrostowi temperatury. W tym miejscu warto podkreślić, że bardziej zaawansowane cieplarki wyposażone są także w funkcję chłodzenia. W praktyce oznacza to, że taka cieplarka przyda się również do przeprowadzenia badań lub doświadczeń wymagających obniżonej temperatury.

Nowoczesne cieplarki laboratoryjne są coraz bardziej funkcjonalne i naprawdę ułatwiają pracę w laboratoriach. Wiele modeli zapamiętuje kilka programów czasowo-temperaturowych. Co istotne, urządzenia te współpracują zarówno z komputerami, jak i drukarkami. Wysokiej klasy cieplarka znacznie podniesie zatem komfort pracy w laboratorium oraz pozwoli na większą wiarygodność przeprowadzanych badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here