Jeżeli jesteśmy fanami pizzy, czyli drożdżowego placka z sosem, serem i dodatkami, zapewne warto poświęcić trochę czasu i upiec go w domu z samodzielnie wybranych składników. Domowa pizza jest bowiem tańszą i zdrowszą alternatywą niż ta zamrożona z supermarketu lub zamówiona w restauracji. Dodatkowo sami decydujemy, co się na niej znajdzie. W zależności od preferencji może być to np. szynka tostowa, kawałki kurczaka, bekon, szynka tradycyjna, kabanosy pepperoni oraz dowolne warzywa i rozmaite sery.

Smaczne ciasto podstawą sukcesu

Drożdżowy spód do pizzy wcale nie musi być trudny do wykonania. Najważniejsze jest połączenie czterech głównych składników, czyli mąki, wody, drożdży i oliwy w odpowiednich proporcjach oraz doprawienie całości solą i cukrem. Ciasto przygotowane z tych produktów będzie elastyczne, a w zależności od jego ilości i czasu pieczenia cienkie i kruche, grube i puszyste lub cienkie i giętkie. Należy pamiętać, aby wyrabiać ciasto w cieple i odstawić do wyrośnięcia, a następnie nie wałkować go na desce, tylko rozciągnąć palcami na blasze. Brzegi warto zawinąć i posmarować oliwą, aby nie wyschły i ładnie się zarumieniły. Jeśli zależy nam na czasie, możemy wyrobić większą ilość ciasta, podzielić je na porcje i część zamrozić na później. Po przygotowaniu całej pizzy pieczemy ją w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 15 minut. Najlepiej jednak systematycznie zaglądać do piekarnika i podważając ciasto od spodu, oceniać poziom wypieczenia. Bledszy kolor oznacza bardziej miękki i giętki spód, a mocniej zarumieniony kruchy i chrupiący.

Jak przygotować domowy sos pomidorowy?

Bazą do pizzy oprócz ciasta jest także aromatyczny sos pomidorowy. Można oczywiście przygotować go z gotowego przecieru lub pomidorów w puszce, ale lepszym rozwiązaniem będzie zblendowanie świeżych warzyw, które możemy dobrać według własnych preferencji, by uzyskać słodszy lub kwaśniejszy smak. Sos pomidorowy najlepiej wykonywać latem, kiedy warzywa są dojrzałe, aromatyczne i soczyste, a przy tym niedrogie. Blendowanie nie wymaga obierania ich ze skórki, a jedynie wycięcia szypułek. Zmiksowane pomidory z dodatkiem oliwy, czosnku, cebuli i ulubionych przypraw gotujemy na wolnym ogniu do uzyskania odpowiedniej gęstości. Ważne jest użycie w tym celu wysokiego garnka, ponieważ przetarte warzywa mocno pryskają i mogą zabrudzić całą kuchnię. Gotowy sos możemy zawekować na później lub po wystudzeniu nakładać na przygotowany spód.

Ulubione dodatki

Na gotowe ciasto i sos posypany serem możemy wykładać dowolne, ulubione składniki mięsne, takie jak kabanosy pepperoni, kurczak, bekon, szynka tostowa, kiełbasa zwykła, szynka tradycyjna czy salami oraz warzywa, czyli np. paprykę, zblanszowane brokuły, cebulę, kukurydzę czy rukolę. Najważniejszą zasadą przy komponowaniu pizzy jest zachowanie umiaru. Zbyt duża ilość dodatków obciąży ciasto i może sprawić, że na wierzchu zbierze się woda lub tłuszcz. Wszystko to wpływa nie tylko na estetykę i zwartość spodu, ale także na jego smak.

Przygotowując domową pizzę mamy całkowitą kontrolę nad wykorzystywanymi składnikami. Włoski placek uznawany jest za bardzo kaloryczny, dlatego możemy zastosować zdrowsze odpowiedniki konkretnych półproduktów i ograniczyć tym samym zawartość tłuszczu, soli i węglowodanów. Domowa pizza jest nie tylko zdrowsza, ale znacznie tańsza niż gotowa ze sklepu lub pizzerii. Ponadto możemy skomponować ją w ulubionych połączeniach smakowych z dowolnymi dodatkami mięsnymi i warzywnymi oraz ziołami.

Źródło: kiszeczka.pl – sklep mięsny Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here