Jednym z najbardziej popularnych sposobów usuwania owłosienia z wybranych partii ciała, jest obecnie depilacja laserowa. Metoda ta jest nie tylko skuteczniejsza od tradycyjnej maszynki, depilatora czy wosku, ale pozwala również uniknąć dyskomfortu czy podrażnień i wrastania włosków. Jak zatem pielęgnować skórę po zakończeniu kuracji laserem?

Jak zabieg laserowy wpływa na skórę?

W porównaniu do klasycznych metod depilacji laserowe usuwanie owłosienia jest zabiegiem bardziej komfortowym i skuteczniejszym. Bezpośrednio po zabiegu na skórze mogą jednak pojawić się zaczerwienienia, delikatne podrażnienia lub obrzęk w miejscu ujścia włosów do skóry. Reakcja ta jest jednak zupełnie normalna, a wspomniane objawy zazwyczaj ustępują już po kilku dniach. Depilacja laserowa uszkadza bowiem mieszki włosowe, a nie strukturę skóry.

Bezpośrednio po zabiegu, a także w kolejnych dniach, warto jednak pielęgnować skórę według ściśle określonych zasad.

Bezpośrednio po zabiegu

Od razu po zabiegu na skórze mogą pojawić się delikatne obrzęki, łagodne zaczerwienienie czy uczucie nagrzania skóry jak po opalaniu, dlatego nie należy dodatkowo podrażniać jej struktury.

Nadmierne pocieranie skóry w trakcie jej osuszania, intensywne peelingi czy masaże nie są zatem zalecane. Rekomendowane jest natomiast stosowanie preparatów, takich jak Alantan, Bepanthen czy Dermopanthen, które mają działanie łagodzące i niwelują ewentualne pieczenie czy też swędzenie. Podczas codziennej pielęgnacji należy natomiast unikać produktów na bazie alkoholu. W tym przypadku specjaliści nie polecają również stosowania mydła, które można zastąpić naturalnym tonikiem, mleczkiem bezalkoholowym czy bezmydłowym żelem myjącym. Jeżeli depilowane były włoski na twarzy, warto na jakiś czas odstawić kolorowe kosmetyki do makijażu. Natomiast przy depilacji pach, należy ograniczyć stosowanie dezodorantów czy antyperspirantów, które w swoim składzie mają alkohol. Bezpośrednio po sesji w gabinecie kosmetycznym konieczne jest także chwilowe zaprzestanie wykonywania intensywnych ćwiczeń. Specjaliści zalecają też noszenie przewiewnych, luźnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów.

W dłużej perspektywie

Warto pamiętać, że usuwanie owłosienia z wybranych partii ciała, wymaga wykonania serii 4-8 zabiegów w odstępach 4-12 tygodni. Ilość i częstotliwość wizyt w gabinecie kosmetycznym zależne są od indywidualnych predyspozycji pacjenta i konkretnego obszaru ciała. Aby usuwanie owłosienia było w pełni skuteczne, nie należy skracać lub wydłużać zalecanego okresu. Konieczne jest również zachowanie ciągłości kuracji.

Po upływie kilku dni od zabiegu można powrócić do normalnej, codziennej pielęgnacji skóry. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ewentualne podrażnienia czy reakcje alergiczne i w razie jakichkolwiek problemów skórnych przynajmniej na jakiś czas zrezygnować z danych kosmetyków, czy preparatów leczniczych. Dopiero po upływie kilkunastu dni można przyjmować zioła i leki fotouczulające oraz stosować peelingi czy inne produkty o działaniu złuszczającym.

Przez pierwszy tydzień zalecane jest unikanie sauny, jacuzzi czy bardzo gorących kąpieli. Natomiast w ciągu miesiąca od zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z solarium czy naturalnego opalania. Obszary ciała, które poddawane są depilacji, warto dodatkowo chronić przed promieniowaniem słonecznym, za pomocą kremów z wysokim filtrem.

Z uwagi na swoje liczne zalety, depilacja laserowa jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Uzyskanie pełnego efektu możliwe jest dzięki wykonaniu serii zabiegów oraz stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji skóry po zakończeniu kuracji laserem.

Źródło: depicare.pl – depilacja laserowa pach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here