Ogrodzenia panelowe przypominają tradycyjną siatkę, ale mają znacznie więcej do zaoferowania. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż takiej konstrukcji, co można dostrzec na podmiejskich działkach, boiskach sportowych, terenach przedsiębiorstw czy wokół domów jednorodzinnych. Warto dodać, że bez problemu można ją samodzielnie zamontować, tworząc efektowny i solidny płot panelowy. W tym celu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Wyrównaj teren pod ogrodzenie

Najważniejszą czynnością rozpoczynającą montaż ogrodzenia jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Niestety wiele osób o tym zapomina. Teren musi być przede wszystkim oczyszczony oraz wyrównany. Chodzi o to, aby usunąć z niego wszelką roślinność, kamienie, gruz czy korzenie. Tego typu elementy mogą bowiem przeszkadzać w sprawnym montażu słupków. Ponadto, jeśli planowany jest zakup bramy przesuwnej panelowej, może ona przez takie niedopatrzenia nie działać płynnie lub nawet się nie domykać.

Pamiętaj, że nie musisz wykonywać tego typu prac samodzielnie. Jeśli teren, na którym wznoszone będzie ogrodzenie panelowe, jest obszerny lub bardzo nierówny, zapewne warto skorzystać z usług fachowców (np. geodety).

Dokonaj pomiarów i dokładnego planu

Kolejny krok wymaga skupienia oraz dokładności. Jeśli teren pod ogrodzenie został już przygotowany i wyrównany, należy dokonać dokładnych pomiarów, aby zaplanować rozmieszczenie słupków i oszacować, ile przęseł ogrodzenia zakupić. Na tym etapie trzeba też przemyśleć, gdzie chcemy zamontować bramę przesuwną panelową, by jak najlepiej spełniała ona swoje zadania. Następnie przychodzi czas na instalację wsporników początkowych oraz narożnych, których nie będzie już można potem przesunąć. Z tego względu czynności pomiarowe są tak ważne i wymagają niemałej precyzji. Następnie należy zmierzyć odległość pomiędzy słupkami skrajnymi a ich osią, a wynik podzielić przez 2,58. W ten sposób trzymasz dane na temat niezbędnej ilości przęseł i obejm.

Wykop dołki na słupki

Teraz można przejść do kolejnego etapu, jakim jest ustawienie słupków. W tym przypadku należy mieć na uwadze rodzaj montowanego ogrodzenia. Jeżeli jego bazą jest podmurówka, to słupki trzeba dokładnie przymocować do podłoża. Wbrew pozorom jest to bardzo proste, ponieważ posiadają one metalowe stopy z otworami, które umożliwiają ich szybkie przytwierdzenie. Następnie należy zamocować wsporniki. Może się jednak zdarzyć, że nasze ogrodzenie nie jest wyposażone w podmurówkę lub wymaga punktowego betonowania słupków. W takim przypadku prace należy rozpocząć od wykopania dołków o odpowiedniej średnicy. Jeśli chcemy uniknąć ręcznego kopania, możemy skorzystać z precyzyjnego, funkcjonalnego narzędzia, jakim jest wiertnica glebowa. Następnym krokiem jest delikatne osadzenie słupków w otworach i sprawdzenie poziomicą, czy wykonujemy to należycie prosto. Ostatnią czynnością będzie zalanie otworów betonem.

Zamontuj ogrodzenie panelowe

Gdy beton wyschnie, można przejść do montażu samych paneli. Jeśli wybieramy ogrodzenie z podmurówką z gotowych elementów, powinniśmy zacząć od zamontowania betonowego łącznika na wsporniku, aby następnie wsunąć betonową deskę w odpowiednio przygotowane miejsce. Tę czynność powtarzamy przez cały czas trwania montażu. Innym ciekawym sposobem montażu paneli jest wykorzystanie w tym celu obejm, które skręca się za pomocą specjalnych nakrętek. Wyróżnia się trzy rodzaje obejm – pośrednie, narożne oraz startowe. Ich liczba uzależniona jest od wysokości poszczególnych paneli.

Ogrodzenie panelowe jest konstrukcją niezwykle efektowną, a zarazem funkcjonalną. Ponadto jego montaż jest stosunkowo prosty, co sprawia, że każdy może podjąć się tego wyzwania bez fachowej pomocy. Na koniec warto dodać, że mnogość dostępnych na rynku wzorów sprawia, iż bez najmniejszego problemu można dopasować jego design go do stylu, w jakim aranżowana jest ogradzana przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here