Idealny, biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Wydawałoby się, że z posiadaniem białych zębów wiążą się ogromne wydatki, regularne wizyty u specjalisty, a także poświęcenie dużej ilości czasu. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Istnieje wiele domowych sposobów na poprawienie wyglądu swoich zębów.

Wybielanie zębów w domu

Jeśli chcemy uzyskać zadowalający efekt wybielania zębów metodami domowymi, warto zacząć od odpowiedniej diety i higieny. To właściwe wprowadzenie do dalszych zabiegów – zapewni także lepszy efekt.

Kurkuma

Kurkuma to orientalna przyprawa o charakterystycznym, żółtym kolorze. Wykazuje ona właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Co ważne, kurkuma sama w sobie nie sprawia, że zęby stają się bielsze. Przyczynia się natomiast do ścierania szkliwa, a więc wybielanie tą metodą opiera się głównie na usuwaniu osadu zgromadzonego na zębach. Nie należy wykonywać tego zabiegu zbyt często (tzn. więcej niż 2 razy w tygodniu), gdyż nie jest on zbyt korzystny dla szkliwa. Nie zaleca się go także dla osób o wrażliwych, skłonnych do podrażnień dziąsłach.

Do wykonania zabiegu potrzebna jest sproszkowana kurkuma. Najlepiej, aby była to czysta, nieprzetworzona przyprawa. Mokrą szczoteczkę należy zanurzyć w płaskiej łyżeczce kurkumy, a następnie rozpocząć szorowanie. Po skończonej czynności wystarczy odczekać od 3 do 5 minut, a następnie wypłukać jamę ustną i umyć zęby zwykłą pastą.

Kurkumę można wykorzystać również do sporządzenia pasty. Aby ją przygotować, trzeba zmieszać ćwierć łyżeczki kurkumy i tyle samo oleju kokosowego. Powstałą mieszankę należy nałożyć na szczoteczkę i wyszczotkować nią zęby. Po tym, również można poczekać kilka minut, a następnie wypłukać jamę ustną i umyć zęby tradycyjną metodą.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny to jedna z najczęściej wybieranych metod domowego wybielania zębów. Jest to substancja o porowatej strukturze, gdyż tworzą go atomy węgla ułożone w nieregularny sposób. Węgiel aktywny jest więc używany jako środek pochłaniający osady znajdujące się na zębach. Podobnie jak kurkuma, nie zapewni intensywnego wybielenia, a jedynie pomoże w walce z zewnętrznymi przebarwieniami. Co ważne, jego czarna barwa nie zostaje na zębach po dokładnym wypłukaniu jamy ustnej.

Najlepszym sposobem na przeprowadzenie zabiegu z użyciem węgla, jest samodzielne wykonanie pasty. Do tego niezbędny jest sproszkowany węgiel, który można dostać w każdej aptece za niewielką cenę. Do węgla należy dodać niecałą łyżeczkę wody bądź oleju kokosowego. Otrzymaną pastę trzeba przechowywać w szczelnym opakowaniu.

Pastę z węglem aktywnym można aplikować na dwa sposoby:

  • trzymanie pasty na zębach przez ok. 2-3 minuty i dokładne spłukanie jej;
  • używanie przygotowanej pasty jak normalnej, przy czym należy pamiętać o tym, aby nie szorować zbyt mocno, gdyż może to uszkodzić szkliwo. Ponadto, warto codziennie monitorować stan swojego uzębienia, a przede wszystkim to, czy zęby nie stały się bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy zaprzestać stosowania tego sposobu.

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to najbardziej skuteczny zabieg. Jest on przeprowadzany przez specjalistę oraz przystosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niestety, nie jest to najtańsze rozwiązanie. Cena takiego wybielania zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu, miasta i konkretnego gabinetu. Może kosztować nawet kilkaset złotych. Ponadto, aby efekty wybielania były widoczne przez dłuższy okres czasu, przez kilka tygodni po wykonaniu zabiegu należy stosować tzw. białą dietę. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu wszystkich produktów, które mogą zaszkodzić jasnemu kolorowi zębów. Wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami i ograniczeniami.

Coraz więcej osób decyduje się więc na domowe sposoby wybielania zębów, gdyż jest to prostsze i tańsze rozwiązanie. Oczywiście to, czy decydujemy się na wybielanie zębów w domu, czy u stomatologa, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli nie zależy nam na perfekcyjnym, śnieżnobiałym uśmiechu, a jedynie na delikatnym rozjaśnieniu, śmiało można pokusić się o zastosowanie jednej z domowych metod.

źródło: mcs-przychodnia.pl – ortodonta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here