Protezy kończyn górnych to alternatywa dla osób, które w wyniku różnych chorób czy urazów mechanicznych musiały poddać się amputacji całej kończyny lub jej fragmentu bądź od urodzenia zmagają się z niepełnosprawnością. Dobór odpowiedniej protezy z pewnością będzie dużym ułatwieniem w życiu osobistym i zawodowym – zapewni niezależność i poprawi komfort psychiczny użytkownika.

Rodzaje protez kończyn górnych

Na rynku dostępne są rozmaite protezy kończyn górnych, a podstawowy podział wyróżnia protezy kosmetyczne oraz funkcjonalne. Pierwsza grupa protez ma za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlać utraconą kończynę lub jej fragment (np. proteza jednego palca). Protezy tego typu zazwyczaj nie posiadają ruchomych części i mogą być wykorzystywane wyłącznie przy najprostszych czynnościach, takich jak pisanie na klawiaturze komputera czy podtrzymywanie jakiegoś przedmiotu. Protezy funkcjonalne zawierają natomiast ruchome elementy, są funkcjonalne i znacznie bardziej wytrzymałe niż protezy kosmetyczne.

Ciekawostki na temat protez kończyn górnych

Pierwszy fakt – najbardziej zaawansowaną technologicznie protezą funkcjonalną kończyn górnych jest proteza myoelektryczna, ładowana za pomocą baterii. Proteza jest skonstruowana w taki sposób, że już niewielki skurcz kikuta powoduje skierowanie impulsu elektrycznego do elektrody, a następnie do leja protezowego, który przetwarza go na ruch. Sprawne posługiwanie się protezą tego typu wymaga wielu godzin treningu, a najbardziej zaawansowane protezy umożliwiają wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych ruchów.

Drugi fakt – posiadanie protezy kończyny górnej nie oznacza rezygnacji z aktywnego stylu życia. Producenci oferują bowiem bardzo zróżnicowane końcówki do protezy kończyny górnej, które ułatwiają uprawianie bardzo różnorodnych dyscyplin sportowych. Elementy te wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów i dedykowane do konkretnych aktywności takich jak pływanie, bieganie czy gra w siatkówkę.

Trzeci fakt – najlżejsza na rynku rękawica do protezy kończyn górnych wykonana jest z PCV, ma ścianki o grubości 3 mm i jest pusta w środku. Można ją montować bezpośrednio na lej protezy.

Czwarty fakt – trwają prace nad skonstruowaniem inteligentnej protezy kończyny górnej, którą chory będzie mógł sterować za pomocą myśli. Wykonywanie poszczególnych ruchów będzie wymagało od niepełnosprawnego jedynie wyobraźni. Obecnie na rynku dostępne są zaawansowane technologicznie protezy sterowane za pomocą skurczy mięśni. Jednak konstrukcje sterowane myślami z pewnością będą większym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu osób po amputacji rąk, dłoni czy palców.

Piąty fakt – najstarsza proteza ma blisko 3000 lat i należała do egipskiej mumii. Natomiast najstarszy zachowany opis dotyczący protezy można odnaleźć w świętych księgach hinduizmu. Niejaka królowa Vishpla w wyniku walki straciła nogę, dlatego skonstruowano dla niej metalowy odpowiednik kończyny, który nie tylko umożliwił samodzielne poruszanie się, ale również powrót na pola bitew.

Istnieje wiele różnych rodzajów protez kończyn górnych, dlatego osoby po amputacji mogą rozwijać się zawodowo, uprawiać różne sporty i prowadzić bogate życie towarzyskie. Globalny postęp technologiczny sprawia, że protezy są coraz lżejsze, bardziej funkcjonalne i lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Źródło: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here