Utrata słuchu to najczęściej proces toczący się powoli i niezauważalnie. Zwykle zaczyna się od radia i telewizora nastawianego coraz głośniej. Potem następują prośby o powtórzenie zdania w trakcie rozmowy, ponieważ rozmówca mówi bardzo niewyraźnie. Następnie skargi na głośnie otoczenie, które uniemożliwia rozmowę, dzwonek telefonu, który jest zbyt cichy… Na koniec milkniemy w towarzystwie i powoli wycofujemy się z życia rodzinnego i towarzyskiego.

Aparaty słuchowe – jak mogą pomóc?

Kłopoty ze słuchem to dolegliwość co szóstej osoby na świecie i co trzeciej, która ukończyła 65 lat. Lekarze ostrzegają, że proporcje te znacznie się zmienią, słuchanie głośnej muzyki poprzez słuchawki (szczególnie słuchawki dokanałowe) powoduje nieodwracalne ubytki w słuchu.

Stąd m.in. popularność aparatów słuchowych, urządzeń dousznych, dyskretnych i niewidocznych. Aby ich noszenie było komfortowe, a uzyskany przez nie dźwięk odpowiadał naszym potrzebom, trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Jak wybrać gabinet protetyki słuchu?

Wizyta w gabinecie protetyki słuchu nie powinna być przypadkowa. W leczeniu i protetyce słuchu ogromne znaczenie ma nie tyle jakość samego aparatu słuchowego, co proces jego doboru i dopasowanie do indywidualnych cech pacjenta. Źle dopasowane czy nieprawidłowo wyregulowane urządzenie nie przeniesie spodziewanej pomocy albo będzie ona znikoma.

Właściwie dobrany aparat słuchowy to taki, który przywróci nam słyszenie i umożliwi zrozumienie słów wypowiadanych przez naszych rozmówców. Obecna oferta rynku jest ogromna, doświadczony protetyk powinien zaproponować nam optymalne urządzenie zapewniające komfortowe słyszenie.

W gabinecie protetyki słuchu opiekujący się nami specjalista powinien:

  • przeprowadzić z nami wywiad audiologiczny,
  • wykonać wszelkie niezbędne badania słuchu,
  • dokonać diagnozy ubytku i zaproponować nam najlepszą z możliwych terapię,
  • dobrać i skonfigurować aparat słuchowy,
  • w zależności od modelu dobranego aparatu – protetyk powinien wykonać odlew małżowiny usznej lub kanału słuchowego,
  • doradzić nam, jak należy użytkować aparat słuchowy i zapoznać nas z jego funkcjami.

Wizyty w gabinecie protetyki słuchu

Rola protetyka słuchu nie ogranicza się wyłącznie do doboru aparatu słuchowego. Pacjent wymagający terapii słuchu zwykle czuje się zagubiony i onieśmielony nowym urządzeniem, które nagle ma stać się elementem jego fizjologii. Często reaguje niechęcią czy neguje przydatność aparatu. Wynika to z faktu, że uzyskanie efektywności nowego aparatu słuchowego jest procesem. Mózg osoby niedosłyszącej musi się do przyzwyczaić do nowej sytuacji, aby prawidłowo odczytywać dźwięki wzmacniane przez aparat. A to wymaga czasu.

Najważniejsze w tym procesie jest to, aby nie zniechęcić się i nie odrzucić pomocy. To dlatego tak ważną rolę pełni protetyk słuchu. Jego zadaniem jest przeprowadzenie pacjenta przez ten pierwszy trudny etap do momentu zaakceptowania nowej sytuacji, a także późniejszy nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here