Prawidłowa wentylacja jest niezbędna w każdym domu i mieszkaniu. Zapobiega ona pojawianiu się grzybów i pleśni na ścianach, zbędnej wilgoci mogącej przejawiać się w postaci skroplonej wody na oknach czy nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Tego typu zjawiska mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie – powodują alergie oraz choroby układu oddechowego. W skrajnych przypadkach nieodpowiednia wentylacja skutkuje również zbyt małą ilością tlenu w pomieszczeniu. Z tego powodu kwestię wentylacji warto rozważyć już na etapie budowy.

Wentylacja w budynku

W wielu budynkach standardowo stosuje się wentylację grawitacyjną, która polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych, odprowadzających powietrze spod sufitu poza budynek. W wyniku różnicy ciśnień w kominie powstaje bowiem ciąg, zasysający powietrze od dołu do góry. Aby instalacja działała prawidłowo, konieczne jest zachowanie niewielkiej, naturalnej nieszczelności budynku.

Jeżeli w swoim domu chcemy korzystać z wentylacji grawitacyjnej, niezbędne będzie wybudowanie odpowiednich kominów wentylacyjnych. Materiałem, który dobrze sprawdzi się w tym przypadku, jest silikat. Na rynku są dostępne specjalne elementy wentylacyjne służące do budowy wytrzymałych i szczelnych kanałów wentylacyjnych. Wykorzystanie silikatowych kształtek wentylacyjnych to szybkie i proste wznoszenie kominów wentylacyjnych o pożądanych właściwościach użytkowych.

Zalety silikatu w instalacji wentylacyjnej

Silikat posiada liczne zalety, które powodują, że jest on bardzo dobrym materiałem do budowy kanałów wentylacyjnych. Po pierwsze, kształt i wielkość bloczków ułatwiają prawidłową budowę kominów do wentylacji. Użyteczne są głównie gotowe elementy silikatowe w formie bloczków z okrągłym otworem o średnicy 16 cm. Co więcej silikat jest produktem o wysokiej klasie gęstości, dlatego bardzo dobrze akumuluje ciepło wewnątrz budynku. Wytrzymałość na ściskanie na poziomie 15 [N/mm2] gwarantuje wydłużoną trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne – kominy wentylacyjne z bloczków silikatowych służą bezawaryjnie przez wiele lat. Silikaty zapewniają także wysoką izolacyjność akustyczną – skutecznie redukują hałas i szum przedostający się do wnętrza budynku poprzez otwory wentylacyjne. Dodatkowo silikat jest odporny na działanie czynników biologicznych, gdyż odczyn zasadowy niweluje ryzyko rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Jest on również materiałem o dużej dokładności – precyzyjne wymiary i gładka powierzchnia bloczków silikatowych przeznaczonych do budowy kominów powodują, że wznosi się je i wykańcza bardzo szybko. Wszystkie wymienione właściwości te nie tylko ułatwiają prace budowlane, ale gwarantują również sprawny przepływ powietrza wewnątrz kanałów.

Budowa kominów wentylacyjnych z silikatów

Budowa kominów z silikatów jest niezwykle prosta – dopasowane bloczki wymagają jedynie użycia odpowiedniej spoiny poziomej w postaci cienkowarstwowej zaprawy klejącej. Zaprawa ta skutecznie zmniejsza straty ciepła, obniża koszty wznoszenia ścian i zapewnia większą wytrzymałość konstrukcji niż przy użyciu zaprawy tradycyjnej..

Wykonując kominy wentylacyjne warto wybrać elementy silikatowe. Wysokiej jakości bloczki pozwolą bowiem na precyzyjną budowę kanałów do odprowadzania powietrza, spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa oraz posiadających szereg zalet, zwiększających komfort korzystania z wentylacji grawitacyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here