Minky jest tkaniną wciąż niezbyt znaną ze swojej nazwy, a szkoda, bo z całą pewnością zasługuje na uznanie. Chociaż sama jej nazwa nie jest aż tak rozpowszechniona, większość osób na pewno potrafi rozpoznać ją po dotyku. Historia minky nie jest do końca znana, ponieważ ciężko odnaleźć źródła, które jasno wskazywały jej pochodzenie. Wspomniany materiał zasadniczo jest uznawany za bliźniaczą, ale ulepszoną siostrę polaru. W tym przypadku największą popularnością cieszy się wzór w kropki, ale na rynku dostępny jest także materiał minky z wytłoczonymi serduszkami lub gwiazdkami. W sprzedaży znajdują się oczywiście także gładkie tkaniny, pozbawione jakichkolwiek zdobień.

Tkanina minky dotarła do naszego kraju stosunkowo niedawno, bo zaledwie kilka lat temu, ale szybko zdobyła szerokie grono zwolenników. Czym charakteryzuje się zatem wspomniany materiał i jakie ma zastosowanie?

Minky – skład i struktura

Minky, nazywana też polarem minky, to tkanina składająca się z tysięcy drobnych włókien poliestrowych. Wynika z tego, że należy ją zaliczyć do materiałów sztucznych. Dzięki wykorzystaniu w jej produkcji najnowszych technologii struktura materiału jest niezwykle cienka i delikatna. Jeśli chodzi o gramaturę minky, czyli wagę przewidzianą na m², powinna ona zawierać od 380g do 400g czystego materiału na m².

Tkanina minky – właściwości

Delikatność, puszystość i miękkość to najbardziej charakterystyczne cechy minky. Materiał odznacza się również ponadprzeciętną przepuszczalnością – pomimo sztucznego składu i długich, gęstych włosków minky jest tkaniną oddychającą, która nadaje się do całorocznego użytku. Minky bardzo szybko schnie i nie wymaga prasowania, gdyż w ogóle się nie gniecie. Należy podkreślić, że wysoka temperatura żelazka mogłaby delikatnie uszkodzić lub całkowicie stopić włoski. Jeżeli tkanina minky jest wysokiej jakości, przy delikatnym naciąganiu wraca ona do swojego pierwotnego kształtu. Dla osób borykających się z problemem wrażliwej skóry szczególnie ważny będzie fakt, iż minky nie wywołuje podrażnień i jest w pełni antyalergiczna. Badania przeprowadzone w amerykańskich laboratoriach wykazały, iż materiał ten nie posiada w swoim składzie szkodliwych substancji. Potwierdzeniem tego jest certyfikat bezpieczeństwa Oeko-Tex, którym została nagrodzona tkanina minky.

Minky – zastosowanie

Minky jest materiałem odpowiednim zwłaszcza dla dzieci i niemowląt, gdyż jest miękki, przyjemny w dotyku, bezpieczny i oddychający. Z tego powodu tkanina ta znalazła zastosowanie przy produkcji miękkich zabawek, otulaczy, kocyków czy pościeli. Na rynku powszechnie dostępne są także kapcie, szlafroki, przytulanki, czapki czy szaliki z minky.

Tkanina minky, ze względu na sztuczny skład, przez niektórych konsumentów jest odbierana w sposób negatywny. Tymczasem materiał ten jest w pełni bezpieczny i funkcjonalny. Odznacza się również wyjątkową miękkością i delikatnością, dlatego z powodzeniem jest wykorzystywany w przemyśle tekstylnym i odzieżowym. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że minky jest tkaniną uniwersalną, która można dopasować do każdego dziecięcego pokoju.

Inspirowane: otula.pl – tkanina bambusowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here