W zależności od modelu niektóre wózki widłowe przystosowane są do przewożenia materiałów o wadze wynoszącej nawet kilka ton. Wykorzystywane są do prac załadunkowych oraz rozładunkowych w portach, fabrykach oraz magazynach. Niestety, jak każda inna maszyna, wózek może ulec awarii. Wtedy pojawia się pytanie, czy oddać wózek do naprawy, czy też zdecydować się na zakup nowego.
Budżet
Podstawowa kwestia dotyczy budżetu. Zakup nowej maszyny jest bardzo kosztowny. Dlatego warto przede wszystkim sprawdzić historię używanego wózka – zorientować się, jaki jest stopień uszkodzenia urządzenia, jakie naprawy były już wykonywane, a może występują takie, które powtarzają się takie awarie, które występują regularnie? Takie informacje pozwalają ustalić, czy kolejna naprawa będzie w ogóle opłacalna, czy też jest tylko krótkoterminowym rozwiązaniem problemu.
Porównanie kosztów i korzyści
Znając już swój budżet, możesz zastanowić się nad stosunkiem kosztów, które musisz ponieść do korzyści, które przyniesie dana inwestycja. Być może wystarczy jedynie regeneracja wideł wózka widłowego lub inne naprawy spawalnicze, które pozwolą na to, by dotychczasowy wózek mógł wydajnie pracować przez kolejne lata? Koszty poniesione na taką naprawę są zdecydowanie niższe, a mogą odroczyć konieczność zakupu nowego modelu.
Czy Twoja firma będzie się rozrastać?
Zastanów się, jakie będzie zapotrzebowanie na maszyny Twojej firmy w przeciągu najbliższych lat. Jeżeli Twoja firma ukierunkowana jest na intensywny wzrost, konieczne będzie zwiększenie wydajności pracy.
W takiej sytuacji możesz kupić nowy wózek widłowy z zamiarem naprawy starego. Podczas gdy nowa maszyna będzie pracowała, starym wózkiem może zająć się potrzebny fachowiec np. spawacz UTD, który przywróci go do pełnej sprawności. W taki sposób będziesz mógł do końca zużyć potencjał starego urządzenia
A może warto wziąć pod uwagę leasing?
W zależności od potrzeb leasing wózka widłowego może rozwiązać Twoje problemy. Taka możliwość sprawdzi się zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo.
Leasing minimalizuje początkowe koszty. Pozwala również korzystać z wykwalifikowanego serwisu oraz wsparcia technicznego. Leasing nie jest rozwiązaniem idealnym, narzuca Ci dodatkowy comiesięczny koszt. Dla niektórych przedsiębiorców dodatkową wadą leasingu może być konieczność pełnego ubezpieczenia OC/AC, pomimo że formalnie właścicielem pojazdu będzie firma leasingowa.
Jeżeli naprawa starego wózka widłowego jest nieopłacalna, a zakup nowego obecnie jest niemożliwy, można poszukać zastępczego urządzenia na rynku wtórnym.