Z pewnością nie jest to oryginalne stwierdzenie, ale dzisiejszy świat stał się globalną wioską. Z pewnością nie jest to gołosłowny slogan, a realne zjawisko widoczne na wielu płaszczyznach, takich jak edukacja czy praca zawodowa. Taki stan rzeczy powoduje, że języki obce, a w szczególności język angielski, stają się podstawą do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym oraz spełnienia w życiu osobistym. W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na skuteczną naukę angielskiego. Jednym z nich są aplikacje do nauki języków.

Bogaty świat aplikacji jako wsparcie procesu dydaktycznego

Nauka języka angielskiego jest obecnie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Osoba zgłębiająca ten język może korzystać nie tylko z konwencjonalnych podręczników oraz dedykowanych programów komputerowych, lecz również z różnorakich aplikacji mobilnych.

Jedną z takich aplikacji jest Duolingo. Aplikacja, której znakiem rozpoznawczym jest zielona sówka, pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym, gdyż poszczególne etapy nauki języka przypominają grę komputerową. Uczeń zdobywa punkty, które następnie może wymienić na różne przywileje, takie jak na przykład możliwość komentowania na forum. Gamifikacja procesu dydaktycznego jest szczególnie atrakcyjna dla najmłodszych. Nauka angielskiego dla dzieci wzbogacona o narzędzie Duolingo może zatem stać się niezapomnianą przygodą. Wirtualne współzawodnictwo zaczerpnięte ze świata gier komputerowych jest bowiem świetnym pomysłem na urozmaicenie żmudnego procesu akwizycji językowej.

W nauce każdego języka obcego bardzo ważne jest słownictwo. Szeroki zasób wyrazów pozwala na płynne i aktywne użytkowanie wybranego języka, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej oraz swobodne wyrażanie nawet bardzo subtelnych niuansów znaczeniowych. Nieocenioną pomocą w poszerzaniu słownictwa jest Memrise. Program ten, który dostępny jest w formie aplikacji na systemy android i iOS, jest połączeniem elektronicznych fiszek oraz zaawansowanych mnemotechnik. Zaletą tej aplikacji jest ogromny wybór kursów języka angielskiego. Możemy zdecydować się na konkretny poziom (od początkującego do zaawansowanego) oraz wybrać bardziej wyspecjalizowane kursy dedykowane słownictwu biznesowemu czy akademickiemu lub związane z przygotowaniem do konkretnego egzaminu, jak na przykład IELTS, czy TOEFL.

Priorytetowa różnorodność
Świat elektronicznych fiszek jest różnorodny. Oczywiście Memrise nie jest jedyną aplikacją, którą możemy wykorzystywać w celu poszerzania swojego anglojęzycznego słownictwa. Z pomocą przychodzi również Quizlet. Wspomniana aplikacja pozwala na tworzenie własnych fiszek oraz zestawów słownictwa. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż możemy korzystać z fiszek i modułów stworzonych przez innych uczniów.

Na wydajność złożonego procesu, jakim jest nauka języka angielskiego ma także wpływ różnorodność materiałów dydaktycznych. Aplikacją, która doskonale spełnia to kryterium, jest FluentU. Jej użytkownik ma do dyspozycji filmy w formie scen, wywiadów czy teledysków. Poza najbardziej popularnym językiem angielskim istnieje możliwość wyboru języka hiszpańskiego oraz niemieckiego.

Aplikacje do nauki języków są niezwykle pożytecznym narzędziem, które ułatwia i urozmaica pozornie trudne zadanie, jakim jest opanowanie języka obcego. Bez względu na to, czy mamy na myśli naukę języka obcego przez osoby dorosłe, czy też zastanawiamy się nad tym, jak powinna wyglądać nauka angielskiego dla dzieci, aplikacje mobilne będą dobrym rozwiązaniem. Pozwalają one bowiem zaoszczędzić czas oraz pieniądze i przyspieszyć efekty nauki języka obcego we własnym zakresie czy też w szkole językowej. Aplikacje do nauki języków nie powinny zastępować klasycznych metod nauki. Należy je traktować jako wartościowe uzupełnienie procesu dydaktycznego. Podstawą jest natomiast stały kontakt z językiem i aktywne szukanie okazji do jego wykorzystywania.

Źródło: Archibald.pl – bezpłatny test online z angielskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here