Skóra stóp każdego dnia narażona jest na wiele zagrożeń. Jednym z nich jest kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który jest odpowiedzialny za występowanie popularnych kurzajek, zwanych przez dermatologów brodawkami wirusowymi. Jakie są objawy ich występowania? Jakie sposoby leczenia kurzajek proponuje współczesna medycyna?

Skąd się biorą kurzajki na stopach?

Czynnikiem odpowiedzialnym za pojawienie się na stopach kurzajek jest wirus brodawczaka ludzkiego. Patogen ten może być przenoszony bezpośrednio od zarażonego człowieka lub też zwierzęcia, a sprzyja temu brak przestrzegania elementarnych zasad higieny (np. brak noszenia obuwia na basenach i w innych miejscach użyteczności publicznej). W dużej części przypadków mamy również do czynienia ze zjawiskiem samozakażenia. Dochodzi do niego w momencie, gdy pacjent, rozdrapując już powstałe kurzajki, roznosi wirusa na zdrowe obszary skóry. Skutkuje to rozszerzeniem się procesu chorobowego i pojawieniem się jeszcze większej ilości brodawek wirusowych.

Jak objawia się kurzajka na stopie?

Kurzajki na stopach mają najczęściej postać zmiany grudkowej o bardzo nierównej, mocno zrogowaciałej powierzchni. Pojawiają się na podłożu skóry niezmienionej chorobowo, mają średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów, szorstką w dotyku powierzchnie i kolor zbliżony do koloru skóry. Mogą występować jako twory pojedyncze, ale mają również tendencję do pojawiania się w większej liczbie – zlewają się w większe konglomeraty, w których ciężko wyróżnić pojedyncze brodawki wirusowe.

Najczęściej kurzajki na stopie pojawiają się na podeszwie stopy, pod płytką paznokciową oraz na palcach (szczególnie na tzw. wałach paznokciowych, czyli fragmencie skóry, który otacza paznokieć). Warto podkreślić, że brodawki wirusowe często mylone są z odciskami.

Jak się leczy kurzajki na stopach?

Kurzajki na stopie mogą być leczone różnymi sposobami, ale terapia powinna być prowadzona pod kontrolą doświadczonego lekarza dermatologa. Spośród dostępnych na polskim rynku metod warto wymienić:

  • Krioterapię– zwaną również wymrażaniem. Jest to metoda, która usuwa kurzajki na stopie poprzez ich zamrożenie za pomocą ciekłego azotu. Przed zabiegiem brodawkę zmiękcza się poprzez zastosowanie 17% kwasu salicylowego. Co ciekawe, współcześnie krioterapia może być prowadzona przez pacjenta samodzielnie w domu, gdyż w aptekach dostępne są specjalne zestawy do wymrażania kurzajek.
  • Elektrokoagulację– zwaną również wypalaniem. Polega ona na ścięciu kurzajek za pomocą łuku elektrycznego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest do usuwania pojedynczych, małych zmian.
  • Zabieg chirurgiczny– w trakcie jego trwania chirurg wycina zmiany brodawkowate za pomocą tradycyjnego skalpela. Zabieg, podobnie jak elektrokoagulacja, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a powstała rana jest zabezpieczana za pomocą pojedynczych szwów (należy ponownie zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia). Zabieg chirurgiczny polecany jest pacjentom, którzy walczą z dużą ilością kurzajek na stopach lub gdy inne metody leczenia okazały się mało skuteczne.

Kurzajki na stopach są nie tylko znaczącym problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Z tego powodu, w przypadku zaobserwowania tego typu zmian na swoich stopach, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa i poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Źródło: centrumflebologii.pl – pajączki na nogach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here