Okres wakacyjnych wyjazdów nie jest łatwym czasem dla posiadaczy zwierząt, szczególnie w sytuacji, gdy wszyscy domownicy zdecydowali się na urlop w tym samym czasie. Niejednokrotnie idealnym rozwiązaniem okazuje się pozostawienie zwierzęcia na ten czas w profesjonalnym hotelu. Jeśli jednak pupil boryka się z lękami separacyjnymi, rozłąka może zaognić negatywne behawioryzmy. W takiej sytuacji zalecane jest spędzanie wakacji wspólnie z czworonożny przyjacielem, nawet gdy jest to wyjazd zagraniczny.

Jakich formalności należy dopełnić przed wyjazdem zagranicznym z pupilem?

Obecnie nie ma konieczności, aby zwierzę przechodziło kwarantannę, weryfikującą jego kondycję zdrowotną, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Pupil musi natomiast mieć wszczepiony mikrochip, wyrobiony paszport i aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Najczęściej wyrabiane są paszporty dla psów. Nie oznacza to jednak, że tylko przed tym gatunkiem zwierząt stawia się tego typu wymóg formalny, związany z podróżowaniem poza granice kraju. Zgodnie z aktualnymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii jest to dokument wystawiany na potrzeby przemieszczania się zwierząt domowych następujących gatunków: psów, kotów i fretek.

W jaki sposób wyrobić paszporty dla psów i innych gatunków zwierząt domowych?

Dokument identyfikacyjny uprawniający do podróżowania zwierzęcia, wystawiany jest przez lekarza weterynarii tylko tym pupilom, które:

  • zostały oznakowane w sposób narzucony przez obowiązujące przepisy (obecnie na podstawie przepisów Unii Europejskiej z 2011 r. jest to mikrochip wszczepiany pod skórę na szyi),
  • posiadają szczegółowo uzupełnioną kartę informacyjną,
  • mają aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie (potwierdzone datą, numerem seryjnym, a także nazwą zastosowanego preparatu i podpisem lekarza weterynarii),
  • zostały odrobaczone,
  • posiadają świadectwo zdrowia (tylko w sytuacji, gdy wraz z właścicielem podróżować będzie więcej niż pięć gatunków).

Paszporty dla psów i innych gatunków zwierząt mogą zostać wystawione przez lekarzy weterynarii, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Nie może być to więc dowolny specjalista, lecz osoba znajdująca się w wykazie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Weterynarz każdorazowo przeprowadza skrupulatną kwalifikację, pozwalającą określić kondycję zdrowotną pupila. Jeśli odbiega ona znacząco od normy, zostają zlecone dodatkowe badania lub leczenie. Dopiero wówczas, gdy wszystkie warunki zostaną spełnione, zwierzęciu zostanie wystawiony stosowny dokument i możliwy staje się wspólny urlop.

Cała procedura wystawiania paszportu trwa zwykle kilkanaście minut. Specjalny dokument, jako druk ścisłego zarachowania, zostaje bowiem zewidencjonowany w systemie Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Koszt wyrobienia paszportu oscyluje wokół kwoty 50 PLN, do której należy doliczyć także wydatki związane z badaniami i wszczepieniem mikrochipa.

Ostatnim z obostrzeń procedury paszportowej jest odrobaczenie zwierzęcia na 2-3 doby przed wyjazdem. Warunek ten musi również zostać potwierdzony wpisem do książeczki zdrowia przez lekarza weterynarii. Należy przy tym pamiętać, że nie jest respektowane przez obowiązujące przepisy samodzielne usuwanie pasożytów, poprzez zastosowanie preparatów zakupionych w sklepie zoologicznym. Zwierzęciu musi zostać zaaplikowany specjalistyczny środek, który ma bardzo szerokie spektrum działania.

Wspólne wakacje zagraniczne z pupilem nie mogą być spontaniczną decyzją. Każdy tego typu wyjazd wymaga bowiem wyrobienia paszportu dla zwierzęcia, poprzedzonego kwalifikacją zdrowotną i oznaczeniem piętnastocyfrowym numerem identyfikacyjnym w formie mikrochipa. Przed wyjazdem warto zapoznać się również z przepisami, obowiązującymi na terytorium danego kraju, gdyż mogą one nakładać dodatkowe obowiązki, odbiegające od standardowych norm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here