Do pracy w Holandii najczęściej wybierają się uczniowie i studenci. Wybierają oni pracę sezonową w okresie wakacyjnym. Inną grupą pracowników wyjeżdżających do Holandii są osoby bezskutecznie poszukujące pracy w Polsce. Warto wiedzieć oraz pamiętać, że praca w Holandii czeka także na osoby wykwalifikowane. Specjaliści w wielu zawodach są niezwykle pożądani także w Holandii. Czy takim wykwalifikowanym pracownikom wyjazd za granicę będzie się opłacał? Na jakie zarobki mogą liczyć i jakich warunków pracy się spodziewać?

Dla kogo jest dostępna praca w Holandii – pracownicy wykwalifikowani

Najczęściej pracę za granicą wybierają osoby, które dotychczas miały trudności ze znalezieniem pracy w kraju. Jeśli natomiast chodzi o pracowników sezonowych, to zdecydowaną większość stanowią uczniowie i studenci, którzy wykorzystują wakacje, aby zarobić na swoje potrzeby na resztę roku. Krajowa holenderska agencja UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen) prognozuje, że do końca 2019 roku w Holandii będzie 10,5 mln miejsc pracy. Nie wszystkie te stanowiska przeznaczone są dla kandydatów bez kwalifikacji. Warto wiedzieć, że na holenderskim rynku pracy wciąż jest wiele ofert dla wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Zawody najbardziej poszukiwane w Holandii – pracownicy z kwalifikacjami na zagranicznym rynku pracy

Zagraniczni pracodawcy, również holenderscy, bardzo cenią wykwalifikowanych polskich pracowników. Wynika to głównie z wysokiego poziomu, jaki prezentuje polskie szkolnictwo. Na atrakcyjne oferty mogą liczyć przede wszystkim absolwenci zasadniczych szkół zawodowych. Po ukończeniu takiej szkoły kandydat do pracy dysponuje nie tylko fachową wiedzą specjalistyczną, ale i pewnym doświadczeniem, którego z pewnością brakuje absolwentom liceów ogólnokształcących oraz uczelni wyższych. Zawody zdobywane w zasadniczych szkołach zawodowych, które od ręki znajdą swoje miejsce na holenderskim rynku pracy, to między innymi mechanik samochodowy, blacharz-lakiernik, hydraulik, elektryk, kucharz, spawacz oraz różnorodne zajęcia w branży budowlanej – zarówno jeśli chodzi o budownictwo, jak i o wykończenie wnętrz. W branży logistycznej, ale także w przemyśle oraz budownictwie, również poszukiwani są pracownicy z uprawnieniami do prowadzenia wózków widłowych i obsługi dźwigów. Oprócz tego wciąż poszukiwane do pracy są wykwalifikowane pielęgniarki oraz opiekunowie osób starszych, których w Holandii nieustannie brakuje. Wykwalifikowani pracownicy z niezbędną wiedzą i doświadczeniem poszukiwani są także w oświacie oraz sektorze IT.

Zarobki dla fachowców w Holandii – praca dla osób z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi za granicą

Zarobki w Holandii, podobnie jak w Polsce, mają ścisły związek z wykształceniem pracownika i jego doświadczeniem zawodowym. Oznacza to, że im wyższe wykształcenie i bogatsze doświadczenie, tym lepsze warunki finansowe zaproponuje pracodawca. Konkretna wysokość wynagrodzenia jest mocno uzależniona od branży. Analogicznie do sytuacji, w Polsce na najlepsze zarobki mogą liczyć informatycy i specjaliści zatrudniający się w sektorze IT. Bardzo dobrze płatne są wszelkie posady związane z tworzeniem oraz obsługą baz danych, praca dla programistów i ekspertów ds. bezpieczeństwa w sieci, analityków ryzyka, twórców stron internetowych oraz aplikacji dla banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli chodzi o pozostałe branże, które poszukują fachowców w Holandii, pracodawcy oferują wyższe wynagrodzenie niż w Polsce. Dużą różnicę robi również fakt, że holenderskie wynagrodzenia są prezentowane i wypłacane w euro. Warto także pamiętać, że znajomość języka obcego, angielskiego lub niemieckiego, podnosi atrakcyjność dla holenderskiego pracodawcy. Przykładowe wynagrodzenia osób z kwalifikacjami oraz tak zwanym fachem w ręku to w przypadku spawacza około 2000 € miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia zależy od metody spawania, na tej podstawie stawki mogą się nieco wahać. Średnio jest to 14-15 € za godzinę. Należy nadmienić, że stawki dla spawaczy to jedne z najniższych kwot oferowanych wykwalifikowanym pracownikom w Holandii.

Na wyższe wynagrodzenie może liczyć między innymi stolarz i hydraulik, a sięga ono nawet 3000 € miesięcznie. Specjaliści z zakresu informatyki oraz szeroko pojętego IT zarabiają zdecydowanie najwięcej, a ich wynagrodzenie sięga aż 6000-7000 € miesięcznie. Jest to bardzo dobra stawka niezależnie od tego, czy decydujemy się zarówno pracować, jak i mieszkać w Holandii, czy też w Niderlandach jedynie zarabiamy, a wydajemy już w Polsce.

Źródło: FAS Packing – oferty pracy w Holandii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here