Problemy z dłużnikami dotykają niejednego przedsiębiorcę, utrudniając właściwe funkcjonowanie firmy. Wiadomo, że czasem może zdarzyć się, że kontrahent trochę opóźni się z płatnością. Nie od razu wymaga to podjęcia specjalnych działań. Jednak wierzyciel nie powinien bagatelizować sytuacji nawet w przypadku niewielkich zaległości. Schody zaczynają się, gdy mimo upomnień nie ma szansy na spłatę. W ostatecznym rozrachunku termin spłaty wciąż się przedłuża, a przedsiębiorca traci płynność finansową. Jak tego uniknąć?

Prewencja

Zarządzanie wierzytelnościami jest zbiorem działań umożliwiających uniknięcie powstawania przeterminowanych płatności i ich odzyskiwania. Polega głównie na wprowadzeniu działań, które zabezpieczają przed nieuczciwymi kontrahentami lub tymi, którzy nie chcą być nie uczciwi, ale mogą mieć problem ze spłatą zobowiązań. Można też dzięki prostemu schematowi przyspieszyć spłatę już istniejących zadłużeń. Zasada działania w tym zakresie jest bardzo prosta i ogólnie dostępna. Jednym z najdogodniejszych dziś rozwiązań są powstałe w tym celu narzędzia online, co sprawia, że w firmie nie trzeba tworzyć odrębnego działu czy zmieniać dotychczasowej polityki firmy. Działania te są również przedmiotem oferty wielu firm windykacyjnych, ich główną zaletą jest obiektywizm, którego często brak zatrudnianym pracownikom. Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko prostota, lecz również zwiększona kontrola przepływów pieniężnych.

Jak to działa?

Podejmowana przez firmy windykacyjne w tym zakresie aktywność skupia się między innymi na audycie bezpieczeństwa należności. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje wnioski i rekomendacje. W efekcie posiada informacje, które mogą ostrzegać przed przypuszczalnymi zatorami płatniczymi, a tym samym nie dopuścić do utraty należności. Kolejnym elementem jest weryfikacja wiarygodności oraz wywiady gospodarcze, które przeprowadza się w oparciu o rejestry sądowe i urzędowe, oficjalne raporty i sprawozdania finansowe, telefoniczne ankiety przeprowadzane wśród badanych podmiotów oraz informacje znalezione w internecie. Nie można zapomnieć także o monitoringu płatności, który także jest jak papierek lakmusowy i może wskazać, czy dany klient jest godny zaufania. Ogólnie pojęty konsulting, dzięki doświadczeniu pracowników firm windykacyjnych, pozwala wyznaczyć kurs firmy do osiągnięcia większych celów przez podejmowanie poszczególnych działań. Wszystkie usługi takich podmiotów mogą poprawić cash flow Twojego przedsiębiorstwa.

Świadomość

Warto pamiętać, że prowadząc zarządzanie wierzytelnościami wpływa się jednocześnie na kilka aspektów. Pierwszy dotyczy wspomnianego bezpieczeństwa. Drugi odnosi się do kwestii wizerunkowych. Wielu przedsiębiorców, podejmując tego rodzaju działania staje się z miejsca bardziej wiarygodnymi. Chcąc zabezpieczyć się przed nieuczciwością lub po prostu fiaskiem jakiejś transakcji, wykazują się rozwagą, która w biznesie jest jednym z najbardziej docenianych przymiotów. Trzecią i ostatnią już kwestią jest fachowość, która jednocześnie zapewnia sprawność dokonywanych transakcji. Istota tej cechy leży w szybkości, która we współczesnym świecie jest jednym z wyznaczników jakości świadczonych usług.

Prowadzenie firmy wymaga kontrolowania każdego aspektu jej działalności. Im większe przedsiębiorstwo, tym wymaga sprawniejszego systemu dozoru. Działania doraźne w postaci zarządzania wierzytelnościami, które prowadzą firmy windykacyjne, ułatwiają więc funkcjonowanie, a tym samym zapobiegają nieprzyjemnym i często tragicznym w skutkach konsekwencjom.

źródło: straetus.pl – monitoring płatności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here