Telematyka to pojęcie, które w naszym kraju nie jest jeszcze powszechnie znane, ale sytuacja z każdym miesiącem ulega zmianie. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ usługi telematyczne znacznie ułatwiają pracę kierowcom. Często stanowią również kluczowy czynnik, który pozwala pokonać konkurencję, a ta w dzisiejszych czasach jest przecież ogromna. W transporcie niezwykle ważna jest także oszczędność kosztów i usprawnienie procesu dotarcia do wyznaczonego celu. Te wymogi telematyka również spełnia. To nowoczesne technologiczne rozwiązanie znajduje zastosowanie na wielu sektorach rynku, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się właśnie w transporcie. Jednak wybór odpowiedniej firmy nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszej jakości usług tego typu.

Wybór firmy świadczącej usługi telematyczne – co jest istotne?

Na rynku, jak zwykle, możemy znaleźć lepsze lub gorsze usługi. Niektóre firmy mają mniejsze doświadczenie i niższą cenę za oferowane produkty, inne zaś spore doświadczenie i nowoczesny sprzęt, ale ostateczna wycena również jest wyższa. Istnieją jednak kwestie, na które warto zwrócić uwagę za każdym razem.

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się o częstotliwość aktualizacji map i oprogramowania. Przede wszystkim powinniśmy skoncentrować się na usługach sieciowych, dających możliwość stałego aktualizowania map i informacji, które wpływają na pracę kierowców. Brak systematycznej aktualizacji urządzeń może spowodować, że czas realizacji zamówień wydłuży się, a nasza firma straci pieniądze. Brak długoterminowego wsparcia w tym zakresie powoduje, że inwestycja może okazać się nietrafiona.

O doświadczeniu i jakości świadczonych usług, często informuje certyfikat z obszaru gromadzenia i analizy danych. Jeśli firma może pochwalić się certyfikatem zapewniającym o bezpieczeństwie przechowywanych informacji, warto zainteresować się jej usługami. Warto wspomnieć także o samych urządzeniach i oprogramowaniu udostępnianych przez usługodawcę. Urządzenia poza trwałością powinna cechować mobilność. Istnieje wszak duże prawdopodobieństwo, że często będą montowane w różnych pojazdach. Sam system powinien umożliwiać integrację z aplikacjami zewnętrznymi, z których regularnie korzysta firma transportowa.

SaaS

Dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług realizowanych jako SaaS (Software as a Service), jak np. platforma do zarządzania flotą pojazdów WEBFLEET. Dzięki montażu urządzenia rejestrującego możemy pozyskać wiele cennych informacji na temat pracy kierowców, lokalizacji pojazdu, przebytych tras itd. Dostęp do danych nt. wszystkich pojazdów floty otrzymujemy w sieci – unikalny login i hasło pozwalają nam zalogować się do naszego panelu z dowolnego urządzenia z dostępem do sieci.

WEBFLEET ma szereg bardzo istotnych zalet. Jako usługa realizowana w sieci może być stale udoskonalana. Łatwo również o aktualizację informacji i gromadzenie danych historycznych zapisywanych w chmurze obliczeniowej.

Podsumowanie

Telematyka w transporcie odgrywa coraz większą rolę. Często ma kluczowe znaczenie w realizacji zleceń na czas. Dlatego też do wyboru firmy świadczącej usługi z tego zakresu, należy podejść poważnie. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzeń, możliwość aktualizacji i integracji oprogramowania, a także ewentualne certyfikaty, które dana firma posiada. Usługi związane z telematyką są przyszłością w transporcie, dlatego coraz więcej przedsiębiorców korzysta z możliwości, jakie oferują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here