Pod pojęciem surowców sypkich stosowanych w produkcji żywności możemy wymienić szereg produktów o różnej strukturze i właściwościach. Do surowców sypkich zaliczymy zarówno ziarna kukurydzy, sól, mąkę, cukier jak i kawę mieloną czy mleko w proszku. Już na pierwszy rzut oka widzimy różnicę w indywidualnych cechach każdego z wymienionych substytutów i każdy z nich wymaga określonych metod w transporcie produkcyjnym. Jednym z najważniejszych wymagań w produkcji żywności jest zapewnienie czystości i pełnej higieny. Jak zatem bezpiecznie transportować surowce sypkie?

Transport pneumatyczny w przemyśle żywieniowym

Transport pneumatyczny zalicza się do najbezpieczniejszych i zarazem najszybszych metod przemieszczania surowców sypkich przy produkcji żywności. Odpowiednio zaplanowany układ rur pozwala transportować materiały w różnej postaci, począwszy od ziarnistych na tych najbardziej pylistych kończąc. Przesyłanie substancji odbywa się przy wykorzystaniu ciśnienia wytwarzanego przez dmuchawę ulokowaną na początkowym odcinku rurociągu. Transport może przebiegać zarówno w kierunku poziomym jak i pionowym. Cechuje go bardzo wysoki poziom wydajności, bezpieczeństwa i elastyczności.

W transporcie pneumatycznym wyróżniamy trzy rodzaje stosowanych systemów:

  • ssący – tak zwany podciśnieniowy, stosowany do niewielkich odległości transportowych, wymaga mniejszej wydajności, wykorzystuje się go między innymi do przenoszenia surowca bezpośrednio do określonych opakowań, zbiorników lub na pojazdy transportowe
  • tłoczący – tak zwany nadciśnieniowy, ma zastosowanie w różnych procesach transportowych, dzięki niemu możliwe jest przemieszczenie substancji nawet na odległość 2 tyś. metrów.
  • mieszany – tak zwany ssąco–tłoczący, część układu pracuje z wykorzystaniem podciśnienia a część nadciśnienia. Produkt może być pobierany z kilku miejsc i przesyłany na dość duże odległości.

W każdym z wymienionych systemów niezbędnym elementem instalacji jest odpowiednio dopasowany system rurowy wzbogacony o wszelkiego rodzaju redukcje, kształtki, kolanka, trójniki itp., które znacznie podnoszą jakość wykonywanej pracy. Ciśnienie oraz zbyt duże tarcie przemieszczającego się surowca może powodować uszkodzenia przewodów i zużycia erozyjne niektórych części instalacji. Doskonałym sposobem na ograniczenie takich zdarzeń jest zastosowanie dostatecznie dużego promienia gięcia, czyli tak zwanych łuków specjalnych.

Łuki specjalne w transporcie pneumatycznym – jak działają?

Łuki specjalne stosuje się zwykle przy transporcie substytutów o wysokiej ścieralności. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że musi zostać wykonany z materiału, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Najczęstsze zastosowanie ma tu stal nierdzewna. Warto też wziąć pod uwagę wiedzę producentów ciągów transportowych, gdyż oprócz wydajności pracy niezwykle ważne jest tu również bezpieczeństwo. Aby zmniejszyć tarcie podczas transportu surowca, należy zwiększyć promień łuku i wzmocnić jego konstrukcję lub zmniejszyć prędkość przesyłu. Najprostszy łuk specjalny ma kształt trójnika z zaślepionym końcem. Neutralizuje tarcie nawet przy dość małym promieniu, ma jednak jedną zasadniczą wadę: powoduje zaleganie przesyłanego surowca w zaślepionej części. Warto zatem zdecydować się na zastosowanie bardziej zaawansowanej formy – trójnika ze specjalną komorą, która powoduje wirowanie substancji przez co ta nie zalega w rurociągu.

Transport pneumatyczny jest dość nowoczesnym i skutecznym rozwiązaniem w branży żywieniowej. Instalacja gwarantuje wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo niezależnie od odległości i wysokości przesyłania towaru. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza w przemyśle spożywczym, w którym jak wiemy mamy bardzo wysoki próg warunków higienicznych. Jeśli planujesz montaż instalacji transportu pneumatycznego, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Unikniesz nieprzewidzianych wydatków i będziesz cieszyć się wydajną i bezpieczną pracą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here