Nowoczesne wnętrza charakteryzują się minimalizmem, prostotą form i spójną kolorystyką. Osiągnięcie takiego efektu jest najłatwiejsze z użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień. Surowce tego typu mają wiele walorów zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Dlaczego warto pomyśleć o wykorzystaniu ich w aranżacji kuchni?

Blat drewniany – zalety zastosowania w kuchni

Drewniane blaty w kuchni dodają wnętrzu elegancji i ciepła. Jego podstawową zaletą jest naturalna walka z bakteriami, co stanowi niezwykle ważny atut w przestrzeni, gdzie przygotowuje się posiłki. Wykonany z odpowiednio twardego i wytrzymałego rodzaju drewna, blat jest odporny na zarysowania i ścieranie. Najtrwalszy jest blat klejony, ponieważ skutecznie opiera się działaniu wysokiej temperatury i pary, nie odkształcając się. Dzięki temu najdłużej cieszy pięknym wyglądem. Drewno jest materiałem niezwykle uniwersalnym i sprawdza się w każdym wnętrzu. Wyjątkowo pięknie komponuje się jednak w stylu minimalistycznym, w połączeniu ze stalą, kamieniem, tworzywem sztucznym lub szkłem. Tworzy ciekawe kontrasty z jednolitymi i lśniącymi powierzchniami. Ciepłe barwy drewnianego blatu ożywiają proste wnętrza i łagodzą ich surowy charakter.

Blat kamienny – zalety zastosowania w kuchni

Najczęściej stosowanymi w kuchni kamieniami naturalnymi są marmur i granit. Blat marmurowy i blat granitowy stanowią doskonałą alternatywę dla drewna. Wnoszą do aranżacji nieco chłodu i pewną surowość, ale są też znacznie trwalsze i odporne zarówno na wysokie temperatury, jak i na działanie pary wodnej. Ciemniejsze barwy chronią przed odbarwieniem nawet tak silnie brudzącymi substancjami jak wino czy sok z buraków. Ich gładka powierzchnia nie zarysowuje się ani nie ściera. Jest także bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Blat granitowy występuje w dwóch wersjach: o strukturze użylonej i ziarnistej, oba rodzaje są bardzo efektowne i dostępne w wielu odcieniach od bardzo jasnych beżów i szarości po ciemne brązy i czerń. Blat marmurowy poprzez bardzo silne polerowanie jest niesamowicie błyszczący, dzięki czemu doskonale wpisuje się w nowoczesny styl aranżacji.

Drewno i kamień w minimalistycznej kuchni

Przeciwstawne cechy drewna i kamienia jako materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych sprawiają, że surowce te doskonale spisują się zestawione razem w aranżacji kuchni w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Sprawdzą się również w projektach kuchni skandynawskich. Oba typy materiałów są funkcjonalne i wygodne w utrzymaniu właściwej higieny kuchni. Wybierając blat marmurowy lub granitowy, decydujmy się na drewniane meble. Z kolei z blatem z drewna zestawiajmy kamienne płytki na ścianach. Warto bawić się również kolorami. Naturalne barwy tych surowców pozwalają na swobodne stworzenie kompozycji kontrastowych i jednolitych, w zimnych, jak i ciepłych odcieniach.

Drewno i kamień spełniają się znakomicie zarówno w obszernych, jak i niewielkich pomieszczeniach. Marmur i granit znajdują zastosowanie jako blat, wykończenie zlewu, płytki ścienne oraz podłogowe. Z kolei drewno tworzy przepiękne fronty mebli i przyjemne, eleganckie blaty kuchenne. Chociaż oba rodzaje tych materiałów różnią się znacząco swoimi właściwościami, w nowoczesnych wnętrzach doskonale się uzupełniają.

Źródło: metamar.pl – obróbka kamienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here