Praca na budowie to wbrew pozorom nie bułka z masłem. Pracownicy budowlani często są narażeni na różne zagrożenia dla ich zdrowia. Urazy głowy są najczęstszymi i najpopularniejszymi obrażeniami występującymi podczas prac na budowie. Dlatego szczególnie ważna jest odpowiednia i skuteczna ochrona głowy. Warto jednak wiedzieć, jakie są możliwości takiej ochrony, a także czym może skutkować jej zaniechanie, gdyż urazy głowy mogą nieść za sobą bardzo różnorodne konsekwencje.

Czy ochrona głowy pracowników budowlanych jest konieczna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak. Należy pamiętać, że pracownicy budowlani każdego dnia są narażeni na urazy głowy. Zagrożenie może występować zarówno w postaci spadających z wysokości elementów, jak również jako wystające elementy konstrukcyjne, o które łatwo uderzyć czy zahaczyć w chwili nieuwagi. I zupełnie bez znaczenia pozostaje tutaj, czy prace budowlane odbywają się w małym domku jednorodzinnym, czy też w dużej hali. Zabezpieczenie głowy pracowników budowlanych w każdej sytuacji jest tak samo ważne. Konsekwencje nie stosowania ochrony głowy przez pracowników budowlanych mogą być bardzo różne. Poczynając od zupełnie niegroźnych guzów przez nieco groźniejsze rozcięcia i skaleczenia, a kończąc na tak poważnych konsekwencjach, jak wstrząs mózgu czy pęknięcie czaszki. W szczególnie ciężkich przypadkach poważny i silny uraz głowy może nawet zakończyć się śmiercią pracownika. Kolejnym argumentem przemawiającym na rzecz stosowania kasków w codziennej pracy pracowników budowlanych są obowiązujące ich przepisy BHP. Zgodnie z nimi kask jest obowiązkowym elementem stroju roboczego każdego pracownika budowlanego.

Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie głowy dla pracowników budowlanych?

Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia głowy dla pracowników budowlanych muszą być odpowiednio dobrane. Najczęściej można na nich znaleźć stosowne oznaczenia zapewniające, że zgodne są one z normami i przepisami, gwarantując bezpieczeństwo użytkowników. Jakich więc symboli szukać? Najważniejsze oznaczenia, jakie można znaleźć na kaskach i hełmach ochronnych, to EN 397 lub PN-EN397. Najczęściej symbole te są wytłoczone w kasku bądź hełmie lub też odlane na ich powierzchni. Oznaczenia te zapewniają, że konkretne narzędzie ochrony głowy jest wykonane z trwałych i odpornych materiałów oraz zapewnia skuteczną i pewną ochronę przed urazami tej części ciała. Jednak aby kask bądź hełm był skuteczną ochroną, nie wystarczy solidne wykonanie. Ważne jest także, aby ochrona była odpowiednio dopasowana do obwodu głowy. Zbyt luźny kask będzie niestabilny na głowie, przez co nieprzydatny, natomiast za ciasny będzie osadzony zaledwie na czubku głowy, również nie spełniając swojego zadania. Nieodpowiednio dopasowana ochrona głowy może wyrządzić szkody porównywalne z jej całkowitym brakiem. Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem są kaski oraz hełmy z opcją regulacji wielkości wkładki wewnętrznej. Najczęściej jest to możliwe przy użyciu specjalnego pokrętła zlokalizowanego z tyłu głowy. Pozwala ono już po założeniu kasku dokładnie i precyzyjnie dopasować go do obwodu głowy pracownika.

Jaka jest najskuteczniejsza ochrona głowy pracowników budowlanych?

Zalecana dla pracowników budowlanych ochrona głowy to hełmy. Są one wykonane z odpowiednio twardych i odpornych na uderzenia materiałów oraz tworzyw sztucznych. Najważniejszą ich cechą jest fakt, że podczas uderzenia pochłaniają one część jego energii. Jest to możliwe dzięki precyzyjnie przemyślanemu projektowi i optymalnemu kształtowi hełmów ochronnych. Dzięki temu siła uderzenia przenoszona na głowę nie jest tak mocno odczuwalna. Warto także pamiętać, że hełmy ochronne stosowane przez pracowników budowlanych są równie skuteczne zarówno przy uderzeniu z góry, jak i z boku. Dlatego też nie stanowią dla nich zagrożenia ani spadające obiekty, ani wystające boczne elementy konstrukcyjne. Zdarza się również, że w wyniku silnego uderzenia hełmy ochronne zostają uszkodzone. Nie jest to nic niezwykłego, nie świadczy także o niskiej jakości takiego hełmu. Wynika to z faktu, że pochłaniana energia uderzenia może okazać się zbyt duża i spowodować pęknięcie hełmu czy też uszkodzenie innego typu. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że uszkodzony hełm absolutnie nie nadaje się do dalszego użytkowania. Powinien on zostać wyrzucony i zastąpiony nowym hełmem ochronnym. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić pracownikowi skuteczną ochronę głowy.

Źródło: Glovex – import i dystrybucja BHP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here