Kiedy boli ząb, udajemy się do stomatologa, ale co w przypadku chorób przyzębia? Jeżeli problem jest poważny, stomatolog może odesłać nas do periodontologa, czyli odrębnego specjalisty, który zajmuje się jamą ustną. W jakich sytuacjach powinniśmy się do niego udać?

Kim jest periodontolog?

Periodontolog zajmuje się chorobami przyzębia, czyli tkanek otaczających i utrzymujących ząb w zębodole. Na przyzębie składają się dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i wyrostek zębodołowy. Najważniejszą, oprócz utrzymywania zęba na miejscu, funkcją przyzębia jest ochrona przed zakażeniem ze strony zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej.

Czym są choroby przyzębia i jakie są konsekwencje ich nieleczenia?

Choroby przyzębia dotykają prawie każdej osoby dorosłej. Jest to grupa schorzeń, w wyniku których powstaje postępujący stan zapalny, który niszczy zarówno dziąsła, jak i otaczające je tkanki utrzymujące ząb w odpowiednim miejscu. Nieleczony stan zapalny doprowadza do zwiększonej ruchomości zęba, a w konsekwencji może doprowadzić do jego wypadnięcia.

Z jakimi schorzeniami najczęściej udajemy się do periodontologa?

Periodontolodzy najczęściej diagnozują paradontozę (zapalenie przyzębia), chorobę atakującą tkanki przyzębia, drugie po próchnicy schorzenie diagnozowane w jamie ustnej osób dorosłych. W konsekwencji nieleczonej paradontozy może dojść do wypadnięcia zębów, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie choroby i jej leczenie. Równie częstą chorobą jest zapalenie dziąseł, które objawia się bólem i zaczerwieniem dziąseł, na których często pojawiają się afty i inne, często bolesne zmiany. Odpowiednie leczenie przynosi ulgę i znacząco poprawia jakość życia chorego.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u periodontologa?

Jeżeli zauważyłaś/eś u siebie poniższe objawy, zastanów się, czy nie warto ich skontrolować u lekarza periodontologa:

  • nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, dotyk;
  • krwawienie dziąseł, ich ból i opuchnięcie;
  • odsłonięcie szyjek zębowych;
  • ruszanie się zębów;
  • niegojące się ranki, afty i owrzodzenia na dziąsłach;
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Metody leczenia chorób przyzębia

W zależności od rodzaju schorzenia lekarz periodontolog proponuje sposób leczenia: jeśli zmiany w przyzębiu są wynikiem innych chorób ogólnych, leczenie obejmuje cały organizm, natomiast zazwyczaj potrzebne jest tylko leczenie miejscowe. Z kolei w przypadku niewielkich zmian, w początkowym stadium, często wystarczy leczenie zachowawcze i obserwacja.

Przyczyny chorób przyzębia

Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na choroby przyzębia (m. in. predyspozycje genetyczne, choroby autoimmunologiczne, dieta, nawyki higieniczne, wady zgryzu, a nawet zgrzytanie zębami), ale najczęściej są one wywołane poprzez osadzanie się na zębach płytki bakteryjnej, która z czasem zamienia się w kamień nazębny. Nagromadzenie płytki bakteryjnej drażni dziąsła, powodując stan zapalny, opuchnięcie i ból. Z tego powodu niesamowicie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Najważniejsza jest profilaktyka!

Wiadomo, że wizyta u specjalisty jest często jedynym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać, że ważna jest odpowiednia profilaktyka, na którą składa się:

  • regularne i dokładne mycie zębów ruchami okrężnymi lub wymiatającymi;
  • systematyczne używanie nici dentystycznej;
  • korzystanie z płukanek dentystycznych zawierających np. chlorheksydynę, która jest środkiem silnie bakteriobójczym;
  • systematyczne usuwanie kamienia nazębnego;
  • w razie konieczności używanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Podsumowanie

Jeżeli te sposoby okazały się niewystarczające i rozwinęła się choroba przyzębia, nie obawiajmy się wizyty u lekarza periodontologa, ponieważ szybkie i skuteczne wyleczenie tkanek przyzębia jest warunkiem zdrowia nie tylko naszej jamy ustnej, ale i całego organizmu, nie wspominając już o poprawie komfortu życia. Pamiętajmy, że nieleczone i zlekceważone choroby przyzębia mają poważne konsekwencje, ponieważ w ich następstwie możemy utracić zęby!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here