Pojęcie antyoksydantów coraz częściej pojawia się w kontekście zdrowia i urody. Wiele głosów wskazuje też, że potrafią one nieco zwolnić zegar biologiczny. Zatem czym dokładnie są antyoksydanty i jak działają?

Wolne rodniki a ludzki organizm

Wolne rodniki to atomy o nieparzystej liczbie elektronów, które każdego dnia wytarzane są przez organizm. Ich podstawowym celem jest zdobycie brakującego, parzystego elektronu. Niestety zjawisko to nie jest korzystne dla ludzkiego organizmu. W procesie poszukiwania parzystego elektronu przez wolne rodniki zawsze dochodzi bowiem do uszkadzania komórek organizmu. Proces ten jest całkowicie naturalny, więc powstrzymanie organizmu od wytwarzania wolnych rodników jest w zasadzie niemożliwe.

Nasilony wzrost wolnych rodników

Niestety dzisiejszy świat sprzyja powstawaniu zwiększonej liczby wolnych rodników w ludzkim organizmie. Wpływa na to przede wszystkim wysokie tempo i niezdrowy tryb życia. Czynniki, takie jak stres, mała ilość snu, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem czy spożywane w nadmiarze wyrobów alkoholowych i tytoniowych, intensyfikują bowiem nadmierną produkcję wolnych rodników. Ma to bezpośrednie przełożenie na wygląd i ogólny stan ludzkiego zdrowia.

Antyoksydanty w walce z wolnymi rodnikami

Środkiem ochrony przed wolnymi rodnikami są wspomniane już antyoksydanty, czyli tzw. przeciwutleniacze. Antyoksydanty skutecznie spowalniają proces starzenia się organizmu oraz są bardzo skutecznych środkiem ochronnym przed chorobami cywilizacyjnymi. Do antyoksydantów zaliczyć można m.in. witaminy A, C oraz E, bioflawonoidy, a także niektóre składniki mineralne, takie jak selen i cynk.

Źródło antyoksydantów

Najlepszym źródłem antyoksydantów są produkty spożywcze bogate w konkretne składniki odżywcze. W tym przypadku na pierwszym miejscu warto wymienić owoce i warzywa, będące najlepszym źródłem witamin. Dodatkowo warto regularnie sięgać po sałatkę z dodatkiem oliwy z oliwek oraz różnego rodzaju orzechy. Warto dodać, że jednym z najważniejszych antyoksydantów jest glutation. Składnik ten można znaleźć w produktach, takich jak mleko, surowe jajka, szparagi, brokuły czy czosnek.

Antyoksydanty a zabiegi kosmetyczne

Również medycyna estetyczna nie mogła pozostać obojętna na zbawienne działanie antyoksydantów. Na rynku dostępne są preparaty na bazie witaminy E, które zapewniają skórze intensywną regenerację (np. po opalaniu), ochronę lipidową oraz prawidłowe funkcjonowanie kolagenu. Z kolei kosmetyki bogate w witaminę C skutecznie wpływają na jędrność, elastyczność oraz rozświetlenie skóry. Medycyna estetyczna oferuje również szereg zabiegów kosmetycznych wykorzystujących działanie antyoksydantów (np. witamina E i C, kwas ferulowy, miłorząb japoński, koenzym Q10). W trakcie zabiegów przeciwutleniających składniki aktywne dobierane są do konkretnego typu cery i podstawowych potrzeb skóry. Terapia z kwasem ferulowym zregeneruje komórki poddane intensywnemu opalaniu, witamina C i E widocznie rozświetli i odżywi skórę palacza, a resweratrol zmniejszy rumień występujący przy cerze naczynkowej. Wynika z tego, iż wszelkie tego typu procedury wyraźnie spowalniają procesy starzenia.

Antyoksydanty mają bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie i wygląd. Z tego względu warto zadbać o zbilansowaną dietę, a w razie potrzeby regularnie poddawać się odpowiednim zabiegom kosmetycznym, oferowanym przez profesjonalne gabinety medycyny estetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here