Europejskie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące przy projektowaniu maszyn, urządzeń oraz pomieszczeń produkcyjnych są bardzo rygorystyczne. W każdym przypadku na pierwszym miejscu stawiają ochronę zdrowia i życia pracowników oraz użytkowników danych instalacji. Nie inaczej powinno być w naszych prywatnych nieruchomościach. W domu czy mieszkaniu także powinniśmy zachowywać najwyższe standardy bezpieczeństwa, aby nie narazić siebie oraz innych na niepotrzebne ryzyko.

Czym jest dwutlenek węgla (CO₂)?

Dwutlenek węgla jest nieorganicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy tlenków i będącym efektem spalania i oddychania. Jest bezzapachowym, bezbarwnym oraz niepalnym gazem. Ponadto CO₂ jest cięższy od powietrza, w związku z czym zawsze gromadzi się bliżej podłoża. Wymienione właściwości decydują o tym, że jego nadmierne stężenie może okazać się bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Wspomniany gaz jest powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Przykładowo w przemyśle spożywczym stosowany jest do gazowania napojów oraz pakowania, zamrażania lub schładzania produktów. Z kolei w metalurgii służy jako czynnik chłodzący przy obróbce metali (np. szlifowaniu). W medycynie zaś jest powszechnie używany przy procesach metabolicznych.

Szkodliwość CO₂

Mimo wszystkich swoich zalet dwutlenek węgla jest gazem śmiertelnie niebezpiecznym dla organizmów żywych. Jego nadmiar w krwiobiegu człowieka prowadzi do wielu poważnych schorzeń i zakwaszenia całego organizmu. Przykładowo obniża koncentrację oraz motorykę osób narażonych na wdychanie powietrza o nadmiernej zawartości CO₂. Długotrwały kontakt z nim może natomiast wywoływać rozmaite choroby nowotworowe oraz obrzęki mózgu. Przy pewnym stężeniu najzwyczajniej usypia człowieka i prowadzi do utraty przytomności z powodu niedotlenienia. Na tym etapie w wielu przypadkach jest już za późno na pomoc poszkodowanemu. Ze względu na wszystkie te czynniki bardzo ważną kwestią jest odpowiednia kontrola i bieżące rejestrowanie stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach zagrożonych jego nadmiarem.

Jakie urządzenia służą do kontroli i rejestrowania stężenia dwutlenku węgla?

Obecnie coraz więcej budynków firmowych, miejsc użyteczności publicznej oraz hal produkcyjnych posiada własne systemy wentylacji i klimatyzacji. Ze względu na to konieczne staje się permanentne monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach. Najbardziej narażone są oczywiście te, w których CO₂ wykorzystywany jest w procesie produkcyjnym. Nawet niewielka nieszczelność instalacji powoduje bowiem wyciek gazu, narażając pracowników na poważny uszczerbek na zdrowiu.

W obiektach tego typu konieczny stał się więc nadzór stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne mierniki. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są tzw. rejestratory dwutlenku węgla. W tym miejscu warto wspomnieć o uniwersalnych modelach TGE-0010 (rejestrator CO2 TINYTAG CO2) oraz THE-0011 (rejestrator CO2 TINYTAG CO2). Oba moduły pozwalają na pomiar stężenia w czasie rzeczywistym z zapisem do 32 000 rejestrów. Oferują do tego wygodny i prosty w użyciu interfejs z możliwością zaprogramowania zdefiniowanych przez użytkownika alarmów przy przekroczeniu określonej wartości parametru. Bardzo często w celu wykonania pełnego monitoringu stosuje się dodatkowe sondy oraz termohigrometry. Urządzenia te pozwalają na pomiar wilgotności względnej i bezwzględnej powietrza, punktu rosy oraz temperatury otoczenia.

Nadzór nad stężeniem dwutlenku węgla w powietrzu jest konieczny. Pozwala bowiem na szybką i adekwatną reakcję w razie ewentualnych problemów z wentylacją lub z jego ulatnianiem się. W ten sposób życie i zdrowie domowników czy pracowników pozostanie niezagrożone.

źródło: omnic.pl – rejestrator temperatury i ciśnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here