Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów na całym świecie, również w Polsce. Istnieje ogromna ilość odmian, sposobów parzenia i podawania, a samo picie kawy stało się ważną praktyką kulturową. W Polsce kawa pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w XVII wieku. Mimo początkowych przeciwności i odmiennych opinii na temat jej zalet i rzekomej szkodliwości, stopniowo osiągała coraz większą popularność.

Trudne początki

Historia picia kawy w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie XVII wieku. Pierwsze źródło, w którym pada nazwa tego wyjątkowego napoju, to elegia Jana Andrzeja Morsztyna z 1670 roku. Kawa dotarła do naszego kraju z południa, od panujących nad Mołdawią Turków. Od początku zyskała wielu wielbicieli, uwielbiał ją m.in Jan II Sobieski, ale także przeciwników, takich jak na przykład Bohdan Chmielnicki. Ze względu na powszechną opinię o szkodliwości kawy, popularność zdobyła ona dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku.

Wzrost popularności

Początkowo kawa była spożywana wyłącznie przez elitę, ale z czasem stała się łatwiej dostępna, a nawet zaczęła być używana jako lekarstwo na schorzenia pokarmowe. W Gdańsku powstały pierwsze kawiarnie, nazwane „kafehausami”, a o sam napoju pisały takie pisma jak „Monitor” czy „Patriota Polski”. Zaczęto rozpisywać się na temat jej zalet, zapewniać o nieszkodliwości napoju, co przyczyniło się do swego rodzaju mody na spożywanie kawy. W kolejnych dekadach zainteresowanie wyjątkowym napojem wciąż wzrastało. Kazimierz Czartoryski stworzył nawet komedię „Kawa”, a pod koniec XVIII wieku pierwszy polski podręcznik dla kawiarzy. Kawę sprowadzano przede wszystkim z Turcji, ale także z Lewantu czy Indii Holenderskich. W połowie osiemnastego stulecia w stolicy istniało już kilka kawiarni, a sto lat później ta liczba zwiększyła się w Warszawie aż do 180 miejsc.

Praktyki kawowe i wzrost znaczenia napoju

Kawę początkowo pito bez żadnych dodatków, na wzór wschodni. Z czasem zaczęto sięgać po dodatki: mleko, śmietanę, cukier, sól. Wykształciła się i zdobyła uznanie tak zwana kawa „po polsku”, czyli z dodatkiem wyborowej tłustej śmietanki. Z Prus przywędrował do nas zwyczaj mieszania kawy z cykorią. Powstała też pierwsza wytwórnia kawy zbożowej we Włocławku. Wraz ze wzrostem zainteresowania, powstawaniem kawiarni i pojawianiem się nowych odmian oraz zwyczajów parzenia, rozwinął się także handel kawą. Firmy, które zajmowały się wyłącznie obrotem tego rodzaju towaru pojawiły się w połowie XIX wieku w Galicji. Początkowo sprzedawano kawę tylko w surowej postaci, a momentem przełomowym stała się sprzedaż kawy palonej. W czasie II wojny światowej, a później w czasach PRL-u kawę wytwarzano głównie w domu, a jej niedobór stał się bardzo istotnym problemem społecznym. Dopiero w latach 60. doprowadzono do przedwojennej skali importu kawy, a sam napój stał się nieodłącznym elementem życia Polaków w pracy i czasie wolnym.

W dzisiejszych czasach praktyka picia kawy przewyższyła popularnością nawet herbatę. Już ok. 80% Polaków regularnie pije kawę. Poznajemy nowe odmiany, sposoby parzenia, a także bardziej interesujemy się jej historią. Powstaje ogromna liczba kawiarni, a także organizowane są profesjonalne kursy dla baristów, które sprawiają, że Polacy piją coraz lepszą kawę w najróżniejszych wariantach. Kształcone na kursach umiejętności pozwalają baristom na serwowanie wyjątkowych napojów kawowych.

Źródło: msbis.com – szkolenia barmanów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here