Folia termokurczliwa to jeden ze sposobów pakowania produktów, który cechuje się wygodą, a jednocześnie jest znacznie bardziej ekonomiczny, niż na przykład pakowanie w tradycyjne kartonowe pudła. Folia termokurczliwa pozwala na precyzyjne pakowanie wielu rodzajów produktów, także produktów żywnościowych, co dodatkowo stanowi sposób na przedłużenie okresu ich przydatności do spożycia.

Pod wpływem odpowiedniej temperatury folia termokurczliwa obkurcza się, co sprawia, iż doskonale chroni produkt przed zniszczeniem czy wpływem czynników zewnętrznych.

Jednak celem zapakowania jakiegokolwiek produktu w folię termokurczliwą trzeba dysponować odpowiednią, specjalnie do tego celu dedykowaną maszyną do pakowania.

Rodzaje maszyn do pakowania w folię termokurczliwą

Ponieważ pakowanie w folię termokurczliwą stale zyskuje na popularności, na rynku pojawiło się wiele rodzajów maszyn, które służą do pakowania produktów w ten wygodny, ekonomiczny i praktyczny sposób. Różnią się one takimi cechami, jak wydajność, cena, a także pochodzenie.

Wśród producentów obecnych na rynku maszyn do pakowania szczególnie wyróżnia się włoska firma SIMPACK, jaka zalicza się do światowej czołówki w tej branży. SIMPACK specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości maszyn pakujących oraz innych urządzeń do pakowania. Wszystkie maszyny firmy SIMPACK to urządzenia niezwykle funkcjonalne i proste w obsłudze, a także spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, jednak wybierając odpowiednie urządzenie należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj opakowania oraz sposób pakowania określonych produktów.

Tunele obkurczające

Tunele obkurczające, zwane także tunelami grzewczo-przelotowymi zostały zaprojektowane celem zmniejszenia objętości folii termokurczliwej na rozmaitych produktach. Dzięki takiemu zmniejszeniu, a więc obkurczeniu folii uzyskuje się doskonałe zabezpieczenie produktów. Taki tunel termokurczliwy jest na ogół umiejscowiony na końcu linii pakującej, stanowiąc jednocześnie zakończenie procesu pakowania.

SIMPACK proponuje tego rodzaju urządzenia w dwóch wersjach, a mianowicie:

  • tunel jednosilnikowy T450, T650 ze zgrzewem kątowym;
  • tunel dwusilnikowy T452, T652 ze zgrzewem wzdłużnym.

Tunel obkurczający jednosilnikowy T450/T650

Tunel obkurczający jednosilnikowy został wyposażony w system sterowania FLYMOD®, który posiada panel sterujący z wyświetlaczem alfanumerycznym LCD, modułową sekcję zasilania, która jest oddzielona od panelu sterującego, która składa się z:

  • inwertera do kontrolowania prędkości transportera w tunelu,
  • przekaźników statycznych do kontroli grzałek w tunelu.

Innowacyjny system sterowania umożliwia łatwe i precyzyjne kontrolowanie parametrów tunelu, do jakich zalicza się:

  • regulacja prędkości transportera w tunelu,
  • regulacja temperatury obkurczania,
  • możliwość zapamiętania 10 różnych cykli pracy.

Transporter znajdujący się w tunelu wyposażono w rolki obrotowe oraz stałe, które pokryto silikonem. Ponadto tunel posiada system samochłodzenia, a także kontroli napływu powietrza do tunelu, który jest regulowany za sprawą niezależnych deflektorów, jakie znajdują się na końcu komory. Kolejnymi elementami tego urządzenia jest przycisk awaryjny, zapewniający bezpieczeństwo. Tunel jednosilnikowy charakteryzuje się ponadto ograniczonym zużyciem energetycznym, został skonstruowany zgodnie z europejskimi normami CE. Tunel jednosilnikowy może pracować ze zgrzewarkami SIMPACK FP560 oraz FP560A.

Prędkość taśm w takim tunelu to od 3 do 18 metrów na minutę, zaś wymiary wejścia do komory 440 x 250 mm, a maksymalna wysokość pakowanego produktu wynosi 230 mm.

Tunel obkurczający dwusilnikowy T452

Tunel obkurczający dwusilnikowy T452 również jest wyposażony w system sterowania FLXMOD® oraz posiada wszelkie udogodnienia swojego jednosilnikowego poprzednika. Od tunelu jednosilnikowego różni go natomiast prędkość taśm, jaka wynosi od 6 do 37 metrów w ciągu minuty, maksymalna wysokość pakowanych produktów, wynosząca 230 mm, a także wymiary wejścia do komory 440 x 250 mm. Istnieje możliwość wyposażenia go w dodatkowe akcesoria, jak system do niskich produktów, wentylator o niskiej prędkości, a także transporter rolkowy wyjściowy z osłoną, lub bez o długości 1000 mm. Ten model tunelu obkurczającego może pracować ze zgrzewarkami SIMPACK HS500E oraz HS500.

Tunel obkurczający dwusilnikowy T652

Tunel obkurczający dwusilnikowy T652 od T452 różnią od poprzednika wymiary wejścia do komory, jakie wynoszą  650 x 350 mm, maksymalna wysokość produktu, wynosząca 300 mm oraz prędkość taśm od 3 do 18 metrów na minutę. Ten tunel może pracować ze zgrzewarką SIMPACK HS700.

Źródło: RomaFolie – folia termokurczliwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here