Badanie dopplerowskie –  USG Dopplera – jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które pozwala na wnikliwą i dokładną ocenę aktualnego stan tętnic oraz żył. Dzięki temu, łatwo można ustalić, czy dany pacjent cierpi  na choroby naczyniowe kończyn dolnych.

USG Dopplera – badanie, które warto wykonać nie tylko przy uczuciu ciężkich nóg

Badanie Dopplera jest dedykowane nie tylko osobom cierpiącym na żylaki kończyn dolnych czy odczuwającym ciężkość nóg. USG Dopplera pozwala wykryć niedrożność żył i tętnić, spowodowaną między innymi zmianami miażdżycowymi. Badanie dopplerowskie jest również wyjątkowo pomocne w wykrywaniu wszelkich zagrażających zdrowiu i życiu badanej osoby tętniaków. Wiadomym jest, iż zmiany miażdżycowe objawiają się zwężeniem światła tętnic i żył, co jest widoczne w badaniu wykonanym przy pomocy ultrasonografu Dopplera. Badanie to zasadza się na ocenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach pacjenta. Zasadą działanie USG Dopplera jest obserwacja długości fali ultradźwiękowej, która odbija się od powierzchni naczyń krwionośnych.

USG Dopplera a zakrzepica żył

Dzięki tej prostej, nie kłopotliwej oraz bezbolesnej metodzie można wykryć wiele zmian w żyłach i tętnicach. Jednymi z nich są szeroko pojęte choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Zmiany w charakterze oraz szybkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych są w stanie dać jasną odpowiedź, jaki stopień zwężenia występuje w danym naczyniu. Ponadto badanie Dopplera dokładnie lokalizuje miejsce zwężenia. Jest to pomoc nie tylko w ogólnej ocenie stanu żył i tętnic, jakie znajdują się w kończynach dolnych, ale i metoda naprowadzająca specjalistów na wybór najlepszej i adekwatnej do stanu naczyń krwionośnych metody leczenia. Badanie żył i tętnic przy pomocy USG Dopplera pozwala również na szczegółowe monitorowanie przebiegu, jak również efektów leczenia wielu chorób, do których zalicza się zakrzepica żylna.  Warto dodać, iż warunkiem trafnej diagnostyki w zakrzepicy żył kończyn dolnych jest wykonanie obrazu naczyń krwionośnych; pomocne w tym zakresie jest badanie Dopplera.

Wskazania do wykonania badania dopplerowskiego

Badanie Dopplera zaleca się każdej osobie, która genetycznie jest obciążona skłonnością do żylaków kończyn dolnych. Ponadto tego typu badanie warto polecić również pacjentom, którzy uskarżają się na zespół pewnych dolegliwości, charakterystycznych dla chorób krążenia nóg. Mogą one wynikać z wielu czynników. Na ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej wpływ ma tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, dieta, palenie papierosów, zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, ciąże, wahania wagi, jak również rozwój miażdżycy. Dodatkowo, ból w żyłach kończyn dolnych może być wynikiem urazu czy wypadku. Na badanie Dopplera warto udać się, gdy cierpimy na:

  • uczucie ciężkości nóg, głównie po długim okresie stanie lub siedzenia w jednej pozycji
  • niepokojące dolegliwości, które pojawiły się niespodziewanie i są najczęściej wynikiem doznanych urazów kończyn dolnych, wynikających nawet z uderzenia czy przypadkowego upadku
  • intensywne i powtarzające się skurcze łydek
  • choroby układu krążenia – między innymi miażdżycę
  • liczne i trudno gojące się owrzodzenia skóry podudzi
  • uporczywe mrowienie oraz nieprzyjemne uczucie drętwienia kończyn dolnych
  • dokuczliwe bóle kończyn dolnych, które nasilają się w ciągu dnia i nie pozwalają na wieczorny odpoczynek

Badanie USG Dopplera warto wykonywać także profilaktycznie, u kierowców tirów i osób często podróżujących samolotami czy pracowników linii lotniczych, zatrudnionych do obsługi naziemnej. Warto pamiętać, iż choroby naczyniowe kończyn dolnych również mogą być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Choroba zakrzepowa kończyn dolnych oraz inne problemy z żyłami i tętnicami nie muszą negatywnie wpływać na nasz tryb życia.  Doppler żył kończyn dolnych, to krótkie i bezbolesne badanie, które pozwala zapobiegać wielu poważnym chorobom.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here