Bóle kręgosłupa dotykają zdecydowanej większości Polaków. Spowodowane długotrwałym siedzeniem, ciężką pracą fizyczną, wadami postawy, urazami i złymi nawykami, znacząco obniżają jakość życia. Na szczęście istnieją odpowiednie metody leczenia, pozwalające złagodzić tego typu dolegliwości. W tym przypadku szczególnie efektywna może okazać się terapia manualna kręgosłupa, zwana inaczej chiropraktyką. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod fizjoterapeutycznych terapia przynosi znaczącą ulgę w dolegliwościach bólowych, zwiększając zarazem zakres ruchu tej części ciała.

Terapia manualna – na czym polega?

Fizjoterapeuta, specjalizujący się w terapii manualnej kręgosłupa, na pierwszej wizycie przeprowadza diagnostykę dolegliwości, dostosowując właściwą metodę postępowania do konkretnego schorzenia pacjenta. Zaburzenia pracy poszczególnych stawów kręgosłupa powodują napięcie okolicznych mięśni, które spinając się, prowadzą do nasilania się dolegliwości. Dzięki specjalistycznemu, bezbolesnemu masażowi i uciskaniu odpowiednich punktów na ciele, tego typu terapia wspomaga leczenie kręgosłupa i okolicznych stawów. Pozwala to na przywrócenie prawidłowej ruchomości oraz zlikwidowanie bólu, zlokalizowanego w poszczególnych częściach pleców. Wspomniana metoda rehabilitacji jest z powodzeniem stosowana w rehabilitacji, ortopedii, reumatologii oraz neurologii.

Dla kogo przeznaczona jest terapia manualna kręgosłupa?

Terapia manualna kręgosłupa jest dedykowana dla wszystkich osób, zmagających się z rozmaitymi schorzeniami kręgosłupa. Jest ona całkowicie bezpieczna i indywidualnie dostosowywana do każdego pacjenta. Będzie odpowiednia do leczenia zarówno części lędźwiowej, która najczęściej generuje różnego typu dolegliwości, jak i części piersiowej czy szyjnej. Schorzenia, które mogą być łagodzone terapią manualną, to między innymi bóle krzyżowo-lędźwiowe i kości ogonowej, rwa kulszowa oraz wady postawy. Tego typu terapia nie jest wskazana dla kobiet w ciąży oraz osób chorujących na osteoporozę.

Techniki terapii manualnej kręgosłupa

Pacjenci, trafiający do gabinetów fizjoterapii, często zastanawiają się, na czym polega terapia manualna. Fizjoterapeuta, przystępując do opracowywania dolegliwości kręgosłupa, omawia je z klientem, oraz stosuje różnego rodzaju techniki masażu i uciskania, które rozluźniają okolice generujące ból i ograniczające prawidłowy zakres ruchu.

Podczas terapii manualnej kręgosłupa lędźwiowego, często stosowana jest metoda opracowana przez Stanisława Legockiego. Przydaje się ona zwłaszcza w leczeniu rwy kulszowej. Polega ona na stosowaniu terapii pasywnych oraz technik szybkiej mobilizacji kończyn i mięśni kręgosłupa.

Inna technika, zwana terapią manualną Mulligan, jest skuteczna zarówno podczas łagodzenia dolegliwości części lędźwiowej, jak i szyjnej kręgosłupa. Fizjoterapeuta, mobilizując stawy międzywyrostkowe i obwodowe, zwiększa zakres ich ruchomości, niwelując dyskomfort i ból.

Fizjoterapeuci również chętnie pracują, korzystając z wytycznych holistycznej terapii manualnej doktora Andrzeja Rakowskiego. Polega ona na całościowym leczeniu człowieka – zarówno dolegliwości ciała, jak i psychiki i duchowości. Korzystając z zabiegów odruchowych i biomechanicznych, specjalista wspiera pacjenta także słownie oraz używając autoterapii, czyli samoleczenia według określonych wskazówek.

Bóle kręgosłupa potrafią znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, zaburzając wykonywanie nawet najprostszych czynności. Dzięki możliwościom, jakie daje terapia manualna kręgosłupa, już po jednym zabiegu można odczuć ulgę w dolegliwościach. Systematyczne korzystanie z terapii manualnej sprzyja nawet całkowitemu powrotowi do aktywnego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here