Dbanie o stan uzębienia jest ważne ze względu na ogólny stan naszego zdrowia – powszechnie wiadomo, że zły stan jamy ustnej może powodować znaczny wzrost ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Nie wspominając o tym, że skutecznie uprzykrza nam codzienne funkcjonowanie i odbiera przyjemność, jaką powinniśmy czerpać z jedzenia gorących potraw czy spożywania zimnych napojów. Warto więc zadbać o nasze zęby stosując się do zaleceń stomatologa. Jednym z nich może być konieczność wykonania zabiegu RTG. Rentgen zębów, czyli zabieg, który potocznie nazywany jest RTG zębów, polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, uwzględniającego zarówno stan naszego uzębienia, tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki, jak i kości całej twarzoczaszki oraz stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak przebiega badanie?

Badanie jest całkowicie bezbolesne i w zasadzie nieodczuwalne dla pacjenta. RTG zęba może być wykonane na dwa różne sposoby, w zależności od potrzeb pacjenta oraz wskazań lekarza. Możemy mieć do czynienia z wewnątrzustnym RTG, które obejmuje stosunkowo niewielką przestrzeń i wykorzystuje niewielką kliszę, która umieszczana jest w jamie ustnej pacjenta w celu wykonania zdjęcia zgryzowego. Drugim rodzajem badania RTG zębów jest badanie zewnątrzustne, polegające na wykonaniu zdjęcia tomograficznego. Ten rodzaj stosuje się najczęściej, aby zauważyć ewentualne zmiany powstałe w badanej tkance oraz odpowiednio je zlokalizować.

Podczas badania pacjent otrzymuje specjalny fartuch ochronny z gumy ołowianej, który zapewnia ochronę przed nadmiernym promieniowaniem. Powszechne jest również stosowanie wśród dzieci specjalistycznych fartuchów ochronnych na szyję, aby ochronić wrażliwą tarczycę. Następnie odpowiedni specjalista przystępuje do badania. Jeżeli zlecono wewnątrzustne RTG zębów, radiolog wykonuje je, gdy znajdujemy się w pozycji siedzącej. Natomiast jeśli mamy badanie zewnątrzustne najczęściej będziemy wówczas przyjmować pozycję leżącą. Specjalista wykonuje badanie poprzez umieszczenie kliszy rentgenowskiej w obszarze, który ma zostać objęty badaniem. Pacjent prawdopodobnie zostanie poproszony o podtrzymanie kliszy podczas badania. Całe badanie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut.

W jakim przypadku konieczne jest przeprowadzenie badania RTG zębów?

Istnieje szereg przesłanek, które powinny spowodować skierowanie pacjenta do wykonania badania RTG zęba, a wśród nich należy wymienić:

  • podejrzenie próchnicy,
  • podejrzenie obecności ciał obcych wewnątrz jamy ustnej,
  • zmiany patologiczne w okolicach korzeni,
  • korzenie pozostałe po usunięciu zęba,
  • podejrzenie torbieli i zmian nowotworowych,
  • planowana ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe,
  • podejrzenie kamicy ślinianki,
  • urazy twarzoczaszki,
  • sprawdzenie domniemanej obecności zawiązków zębowych lub podejrzenie ich braku.

Badanie RTG zębów może wykazać poważne choroby, których wczesna diagnoza wspomoże prawidłowe leczenie oraz zapewni szybszy proces rekonwalescencji pacjenta. W przypadku poważnych schorzeń, takich jak nowotwory czy zmiany patologiczne, szybko podjęte leczenie daje większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia chorego. Badanie RTG zębów jest całkowicie bezbolesne, mało inwazyjne i w pełni bezpieczne, dlatego nie należy ignorować zaleceń lekarza do jego wykonania.

Źródło: stomatologia-dentica.pl – dentysta Piaseczno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here