Organizm dziecka w pierwszych miesiącach życia dynamicznie się rozwija. Niestety, niekiedy pojawiają się nieprawidłowości w rozwoju malucha, które wymagają pomocy specjalistów. Szybkie zdiagnozowanie małego pacjenta i wybór odpowiedniej metody rehabilitacji może pomóc pozbyć się problemu i przywrócić pełną sprawność dziecka.

Wskazania do rehabilitacji niemowląt

Rehabilitacja to zgodnie z definicją działania mające na celu przywrócenie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej pacjenta. Najczęściej z usług rehabilitantów korzystają osoby, które wracają do zdrowia po chorobie lub wypadku. Niekiedy jednak pomocy potrzebują również niemowlęta. Niepokój rodziców powinno wzbudzić przede wszystkim nadmierne napięcie mięśniowe objawiające się prężeniem ciała, zbyt mocnym zaciskaniem piąstek, widocznym niepokojem, a także trudnościami ze snem. Wskazaniem do rehabilitacji może być także asymetryczne ułożenie ciała, niedowład oraz opóźniony lub zatrzymany rozwój ruchowy. W przypadku niemowląt, które ukończyły trzeci miesiąc życia, niepokój mogą wzbudzać trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego. Rodzice, którzy dostrzegli takie objawy u swych dzieci, powinni skonsultować się z pediatrą lub neurologiem dziecięcym. Niekiedy wystarczające jest wprowadzenie zabaw usprawniających. Natomiast w razie wykrycia poważniejszych zaburzeń, takich jak dziecięce porażenie mózgowe, lekarz może zalecić profesjonalną rehabilitację ruchową.

Popularne metody rehabilitacji najmłodszych pacjentów

Aby podjęte działania były skuteczne, niezbędny jest wybór odpowiedniej metody rehabilitacji niemowląt, dostosowanej do rodzaju występujących dolegliwości. W przypadku dzieci, u których występuje asymetria ułożeniowa, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, a także zaburzenia koordynacji psychoruchowej i opóźnienia rozwoju psychoruchowego stosuje się metodę NDT-Bobath. Opracowana w połowie XX wieku przez małżeństwo neurofizjologów metoda polega na hamowaniu nieprawidłowych i utrwalaniu prawidłowych ruchów oraz oddziaływaniu na występujące napięcia mięśniowe. Terapia jest nieinwazyjna i może być stosowana od pierwszych dni życia dziecka. Uznawana i powszechnie stosowana zarówno w Polsce, jak i na świecie jest również metoda Vojty. Najlepsze efekty daje w pierwszym okresie życia dziecka, gdy jego rozwój jest najbardziej intensywny. W wyniku uciskania określonych punktów na ciele małego pacjenta dochodzi do wymuszania reakcji organizmu. Reakcje te powodują powstawanie nowych połączeń w mózgu umożliwiających stopniową poprawę rozwoju ruchowego. Tego rodzaju terapia stosowana jest w przypadku zdiagnozowania zaburzeń napięcia mięśniowego, mózgowego porażenia dziecięcego, zespołów genetycznych, a także rozmaitych opóźnień ruchowych. Coraz częściej wykorzystuje się także zupełnie innowacyjne metody rehabilitacji niemowląt. Jedną z nich jest metoda integracji sensorycznej opracowana przez amerykańską badaczkę. Prowadzona terapia pozwala na uporządkowanie bodźców dostarczanych przez zmysły i sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci z zaburzeniami w rozwoju psychoruchowym. Do korygowania wad postawy niemowląt wykorzystuje się z kolei taśmy do kinesiotapingu. Kinesiotaping jest całkowicie bezpieczny i stanowi znakomite uzupełnienie tradycyjnej rehabilitacji. Naklejenie taśm pozwala bowiem utrwalić wzorce ruchowe wypracowywane podczas ćwiczeń z małymi pacjentami.

O wyborze konkretnej metody rehabilitacji niemowląt zawsze powinien zadecydować specjalista. Każde dziecko jest inne, dlatego to samo schorzenie może być leczone na różne sposoby. W przypadku dzieci ogromną rolę odgrywa czas. Zbyt późne podjęcie działań prawdopodobnie spowoduje bowiem utrwalenie nieprawidłowych zachowań i utrudni powrót do całkowitej sprawności.

źródło: rehabilitacja-mw.pl – rehabilitacja Ursynów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here