Mówi się, że żeby są naszą wizytówką. Piękny uśmiech robi bowiem dobre pierwsze wrażenie i zapewnia nam przychylność osób postronnych. Dzięki niemu jesteśmy pewniejsi siebie i łatwiej osiągamy zawodowe sukcesy. Zdrowe i pełne uzębienie umożliwia nam także dokładne pogryzienie i przeżucie jedzenia. Problemy związane z zębami potrafią być więc bardzo uciążliwe. Silny, nieustający ból, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, nadwrażliwość na skrajne temperatury, przez którą nie możemy cieszyć się ulubionymi posiłkami, krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu – wszystkie te objawy związane są z chorobami zębów, które stanowią prawdziwą zmorę ludzkości. Dlaczego jednak tak wiele ludzi ma zepsute zęby, a braki w uzębieniu spowodowane ich wypadaniem i ekstrakcje zębów przez dentystę są normą nawet wśród młodych ludzi? Poniżej przedstawiamy podstawowe powody, przez które tracimy zęby.

Niewłaściwe odżywiane

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to co jemy, ma wpływ na nasze zęby. Może być to wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny. Niektóre produkty pomagają w oczyszczaniu jamy ustnej i wzmacniają zęby oraz dziąsła, podczas gdy inne spożywane nadmiernie prowadzą do stopniowej niszczenia uzębienia. Podstawowym składnikiem, który w nadmiarze powoduje psucie naszych zębów, jest cukier. Jedzenie zawierające dużą ilość tej substancji sprzyja rozwijaniu się chorób jamy ustnej, do których zaliczamy przede wszystkim próchnicę. Cukry stanowią idealną pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych, które wytwarzają tak szkodliwe dla naszych zębów kwasy, powodując ich demineralizacje i rozpad. Niestety, ciężko wystrzegać się cukru, ponieważ jest on dodawany do bardzo wielu produktów, których często nawet nie podejrzewamy o taki dodatek. Oprócz wszelkiego rodzaju słodyczy i słodkich deserów duża ilość cukru znajduje się między innymi w słonych przekąskach, sokach i napojach oraz sosach. Równie szkodliwe dla naszych zębów są kwasy znajdujące się w pożywieniu, które obniżają naturalne pH jamy ustnej i rozmiękczają szkliwo. Znajdziemy je w słodyczach, napojach, owocach, alkoholu i kwaśnych potrawach. Powstrzymanie się od jedzenia nadmiaru produktów zawierających cukry i kwasy, nie jest prostym zadaniem, ze względu na ich walory smakowe. Nie byłoby to jednak, aż tak dużym problemem, gdybyśmy dobrze oczyszczali jamę ustną z tych i innych składników.

Zaniedbanie higieny jamy ustnej

Codzienne szczotkowanie zębów rano i wieczorem to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Jest to niewielki wysiłek, który trwa zwykle 2-3 minuty, jednak wiele osób nadal nie znajduje na niego czasu. Według zaleceń dentystów jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku, nie dając bakteriom czasu na wytworzenie próchnicy. Jedynie po zjedzeniu pokarmów bogatych w kwasy należy zaczekać ok. 10 minut, ponieważ takie jedzenie uwrażliwia zęby. Szczoteczka do zębów nie pozbędzie się także wszystkich resztek pokarmowych zalegających między zębami. Dla pełnej higieny jamy ustnej i zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób zębów powinno używać się także nici dentystycznej oraz płynu do płukania, który zapobiega powstawaniu płytki nazębnej. Oprócz wykonywania samych czynności ważna jest również technika czyszczenia zębów, o której mówi się niewystarczająco.

Rzadkie wizyty u dentysty

Leczenie kanałowe zębów nie zabiegiem, którego ktoś z nas chciałby doświadczyć, a ekstrakcja zębów to koszmar wielu ludzi. Mimo to wielu z nas odwiedza dentystę, dopiero gdy pojawią się już poważne dolegliwości bólowe, które wiążą się z zaawansowanym stadium choroby. Wtedy próchnica może być już tak głęboka, że zwykłe oczyszczenie i zaplombowanie ubytków nie wystarczy. Kiedy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi, jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe zębów, które jest procesem znacznie dłuższym i bardziej kosztownym. Jeśli tkanek nie da się uratować, pozostaje ekstrakcja zębów. Z tego względu tak istotne są profilaktyczne wizyty u dentysty, najlepiej co ok. pół roku.

Jeśli chcemy zachować naturalne i zdrowe zęby na dłużej, warto odżywiać się prawidłowo, dbać o higienę jamy ustnej i często odwiedzać dentystę. W ten sposób zminimalizujemy bowiem ryzyko zmian chorobowych i utrzymamy piękny uśmiech na długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here