Obecnie społeczność jest coraz bardziej świadoma jakie skutki niesie za sobą nieużywanie kremów z filtrem. Nie chodzi tylko o często występujące powstałe na skutek działania promieni słonecznych przebarwienia, czy znacznie przyspieszony proces starzenia się, ale przede wszystkim brak ochrony słonecznej może powodować nowotwory, dlatego krem z filtrem SPF (sun protection factor – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) jest najważniejszym elementem pielęgnacji.

Rodzaje promieniowania

Wybierając odpowiedni produkt powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenie „PA”. Dotyczy ono promieniowania UVA, które występuje przez cały rok niezależnie od pogody i przenika przez szyby, skórę. Jest ono odpowiedzialne za:

  • fotostarzenie się skóry (powstawanie zmarszczek),
  • zaburzenia pigmentacji/przebarwienia,
  • powstawanie i rozwój nowotworów skóry.

Drugim rodzajem promieniowania jest promieniowanie UVB, które jest zatrzymywane przez szyby jednak przenika do skóry – odpowiada ono za poparzenia słoneczne zwane „opalenizną”, ale również jest przyczyną chorób skóry, m.in czerniaka.

Filtr chemiczny i fizyczny – główne różnice

Działanie filtra chemicznego polega na pochłanianiu promieniowania i zamieniania go w energię cieplną, natomiast filtry fizyczne rozpraszają promieniowanie UVA I UVB.

Produkty (np. Invisible Physical Defense SPF 30) zawierające filtry fizyczne, które posiadają możliwość rozpraszania promieni nie tracą swoich właściwości pod wpływem czasu i promieniowania. Dodatkowym ich atutem jest wysoka przezroczystość, dzięki czemu ich rozprowadzanie jest szybkie, a skóra nie bieli się po nałożeniu. Filtry fizyczne sprawdzą się w ochronie każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej i delikatnej. Za ochronę w filtrach fizycznych odpowiada głównie tlenek cynku/tytanu.

Warto stosować produkty, które posiadają obydwa rodzaje filtrów, jednak to filtry fizyczne uchodzą za zdrowsze i bezpieczniejsze dla skóry.

Kiedy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym?

Kremu z filtrem powinniśmy używać cały rok, nie zapominając o jego reaplikacji – w lato nakładamy krem nawet co dwie godziny, najlepiej krem z SPF 50, np. krem Pure Light SPF 50, lub wodoodporną wersję Protection 50 Sport (krem wodoodporny zmywamy emulsją). Przebywając na zewnątrz zimą również powinniśmy używać kremu i go reaplikować, jednak może być to produkt o mniejszym stopniu ochrony taki jak: Prisma Protect SPF 30.

Jak wybrać odpowiedni krem SPF?

Każda cera jest inna i niestety nie istnieje uniwersalny produkt, który służył by każdemu. Produkty SPF są pod tym względem specyficzne, ponieważ ich skład i formuła zawiera wiele filtrów mogących wpływać pozytywnie lub negatywnie na jakość cery – aby znaleźć idealny krem z filtrem należy kontrolować jego wpływ na skórę i wybrać ten najlepszy.

Dla osób z cerą suchą polecane są filtry z dodatkowymi składnikami nawilżającymi takimi jak: Hialuronian sodu (kwas hialuronowy), a dla osób z cerą tłustą lub mieszaną sprawdzą się dodatki olejów (np. arganowego, jojoba), które spowolnią proces przetłuszczania się twarzy i szybszego zmywania się kremu z twarzy.

Krem pod oczy – Total Eye Care SPF 15

Skóra pod oczami wymaga szczególnego traktowania – często jest sina lub opuchnięta, pojawiają się na niej zmarszczki. Produkty do skóry wokół oczu powinny być lekkie, by jej nie obciążać. Najważniejszym składnikiem kremu pod oczy powinien być filtr SPF – promieniowanie przenika naskórek, a skóra w okolicach oczu jest najcieńsza na całej twarzy, więc promieniowanie przenika tam najłatwiej.

Aby zauważyć efekty stosowania ochrony przeciwsłonecznej należy być systematycznym i dokładnym w nakładaniu produktu. Krem SPF jest najlepszym kosmetykiem ochronnym i przeciwzmarszczkowym dostępnym na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here