Dawniej noszenie aparatu ortodontycznego dla wielu było przykrą koniecznością. Przede wszystkim ze względu na to, że były bardzo widoczne. Przez lata w leczeniu ortodontycznym pojawiły się nowe modele aparatów. Dziś są one zdecydowanie bardziej dyskretne, a niektóre z nich są wręcz niewidoczne. Leczeniu ortodontycznym poddaje się coraz więcej osób, także dorosłych. Jeśli marzysz o prostych zębach i pięknym uśmiechu, możesz wybrać taki aparat, który spełni swoją rolę i nie będzie powodował dyskomfortu.

Żeby wybrać aparat należy oczywiście wybrać się do ortodonty, który oceni wadę zgryzu oraz stan zębów (przed założeniem aparatu muszą być wyleczone, wolne od ubytków i kamienia), poinformuje o możliwościach i kosztach korekcji zgryzu, a następnie pobierze wycisk, na którego podstawie zostanie wykonany aparat.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaj aparatu dopasowywany jest nie tylko ze względu na preferencje pacjenta, ale także na rodzaj wady. Przede wszystkim możemy wyróżnić aparaty ruchome i stałe. Te pierwsze najczęściej polecane są dla dzieci, noszone według wskazań ortodonty mogą być zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. Zwykle nosi się je kilkanaście godzin na dobę lub tylko podczas snu. Nie jest to skomplikowany typ aparatu.

Aparat stały zakładany jest przez ortodontę poprzez klejenie odpowiednich elementów (zamków) specjalistycznym klejem do powierzchni zęba. Zbudowany jest z wcześniej wspomnianych zamków, do których przymocowany jest specjalny drut, czyli łuk ortodontyczny. Zamki mogą być wykonane z metalu (najczęściej spotykane), z porcelany lub specjalnego kompozytu – różni je nie tylko wygląd, ale też cena. Te najmniej widoczne zwykle są droższe. Stałe aparaty na zęby dzielą się na klasyczne (czyli ligaturowane) lub samoligaturujące.

Czym różni się aparat ligaturowany od samoligaturującego?

Te dwa rodzaje aparatów ortodontycznych różnią się budową zamków. Ligatury to gumki, często różnokolorowe, które utrzymują drut ortodontyczny na miejscu, dociskając go do zamka. Wymieniane są podczas każdej wizyty. W aparacie samoligaturującym gumki nie występują ze względu na specjalną budowę zamków: posiadają one specjalne klapki z możliwością otwierania i zamykania, które utrzymają drut bez potrzeby używania ligatur. Jest to jeden z nowocześniejszych rodzajów aparatów na zęby.

Jakie są zalety stosowania samoligaturujących aparatów ortodontycznych?

Dużą zaletą dla wielu pacjentów może być wygląd. Aparaty samoligaturujące są estetyczne, mniej widoczne i bardziej płaskie, co wpływa nie tylko na wygląd, ale także na komfort użytkowania – taki aparat może być mniej wyczuwalny na zębach od klasycznego. Przy zamku samoligaturującym zmniejszone jest także tarcie, dzięki czemu zęby szybciej przemieszczają się w pożądanym kierunku, a co za tym idzie – całkowite leczenie może być krótsze. Dzięki klapkom w zamkach wymiana łuków ortodontycznych jest prostsza i może odbywać się rzadziej, wpływając na częstotliwość wizyt kontrolnych. Wśród zalet wskazuje się również mniejszą bolesność leczenia i łatwiejsze utrzymanie aparatu w czystości. Ligatury mają skłonność do zatrzymywania resztek pokarmów czy chociażby płytki nazębnej, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy.

Aparaty samoligaturujące mają wiele zalet, ich jedyną wadą jest dość wysoka cena, jednak – jak wiadomo – na zdrowiu nie warto oszczędzać. Należy mimo wszystko pamiętać, że to ortodonta zaproponuje optymalną metodę leczenia dopasowaną indywidualnie do pacjenta.

Źródło: triodent.com.pl – wybielanie zębów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here