Elementy złączne należą do grupy podstawowych produktów dostępnych w asortymencie sklepów z artykułami metalowymi. Jednym z najpopularniejszych elementów złącznych dostępnym na rynku jest m.in. wkręt samogwintujący.

Jak działa wkręt samogwintujący?

Wkręt samogwintujący formuje gwint w otworze, dlatego przed jego montażem należy wykonać w łączonym materiale otwór montażowy o odpowiedniej średnicy. Gwint najczęściej zakończony jest szpicem lub walcową końcówką. Wkręty dostępne są również w komplecie z podkładkami uszczelniającymi. Największą zaletą elementu złącznego typu wkręt samogwintujący jest jego uniwersalne zastosowanie.

Podział wkrętów samogwintujących

Wkręty samogwintujące dzielą się na wkręty zakończone szpicem lub walcem. Wykonywane są z różnego typu stali nierdzewnej, m.in. A2, HCR oraz stali ocynkowanej. Wkręt samogwintujący znajduje zastosowanie przy łączeniu podłoża typu stal-aluminium-drewno, stal czy beton.

Dobór wkrętów

Wśród elementów łączonych znajduje się główny element przenoszący obciążenie. Istotne jest, aby podczas montażu wkręt samogwintujący wkręcić w materiał konstrukcyjny odpowiadający za przenoszenie obciążenia na głębokość minimum 6 mm. Przy ustaleniu długości wkrętu należy uwzględnić grubość wszystkich łączonych elementów z podkonstrukcją. Do uzyskanej grubości całkowitej materiałów należy dodać 20 mm. Suma całkowitej grubości umożliwia uwzględnić przy montażu zarówno odpowiednią podkładkę uszczelniającą, jak i występujące nierówności podłoża. Wkręt samogwintujący powinien być dobrany w sposób właściwy do łączonych materiałów pod względem grubości, długości oraz wytrzymałości na obciążenie.

Właściwości wkrętów samogwintujących

Wkręt samogwintujący charakteryzuje się różnymi właściwościami w zależności od typu wkrętu. Wkręt ocynkowany z dodatkową powłoką organiczną wyposażony jest w sześciokątny łeb z kołnierzem dociskowym oraz stalową ocynkowaną podkładką i podkładką zmontowaną. Tego typu wkręt nadaje się do lakierowania. Wkręty ze stali nierdzewnej A2 posiadają podkładkę zmontowaną oraz podkładkę nierdzewną. Wkręt samogwintujący wykonany ze stali nierdzewnej HRC posiada najlepsze właściwości antykorozyjne, dlatego jest stosowany w łączeniu stalowej blachy profilowanej do drewnianej podkonstrukcji w zróżnicowanych warunkach środowiskowych cechujących się wysoką korozyjnością.

Zastosowanie wkrętów samogwintujących

Wkręty samogwintujące najczęściej stosowane są do mocowania stalowych blach profilowanych, płyt warstwowych oraz blach aluminiowych i stalowych do różnego typu podkonstrukcji, m.in. betonowych, drewnianych, stalowych i nierdzewnych. Ponadto montaż wkrętów ocynkowanych wykonywany jest dodatkowo metodą wzdłużną w środowisku charakteryzującym się wysoką korozyjnością. Wkręt samogwintujący cechujący się najkrótszą długością stosowany jest do zaślepienia zbędnych lub błędnie wykonanych otworów.

Branża przemysłowa oferuje klientom szeroki wybór elementów złącznych, wśród których popularny jest wkręt samogwintujący. W procesie doboru elementu złącznego tego typu należy uwzględnić wszystkie parametry zarówno wkrętów, jak i elementów łączonych. Prawidłowo dobrane i zamontowane wkręty zapewnią trwałą, zwartą i stabilną konstrukcję.

źródło: azmet.com.pl – wkręt do regipsów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here