Branża elektroniczna charakteryzuje się dużą dynamiką wzrostu oraz wysokim stopniem konkurencyjności. Obejmuje ona wiele zróżnicowanych segmentów, takich jak sprzęt komputerowych lub telekomunikacyjny. W ramach przemysłu elektronicznego wytwarza się również wiele delikatnych komponentów. Firmy działające w tej branży muszą zaopatrzyć się w wysokiej jakości maszyny. Bez nich wydajna produkcja elektroniki jest znacznie utrudniona. Przykładem takiego urządzenia jest sprężarka, której właściwy wybór może być niełatwym zadaniem dla kogoś bez specjalistycznej wiedzy.

Jakie cechy są istotne przy doborze sprężarki?

Głównym zadaniem tego typu sprzętu jest wytwarzanie sprężonego gazu i wymuszanie jego przepływu. W rezultacie produkowana jest energia kinetyczna, której możemy używać do przenoszenia delikatnych części i podzespołów metodą pneumatyczną.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli sprężarek. Jeśli chcemy wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie, to musimy najpierw sprawdzić kilka parametrów. Istotnym elementem jest wysokość ciśnienia roboczego, gdyż podczas procesu uzdatniania możliwy jest znaczący ubytek ciśnienia.  Oprócz tego powinniśmy wybrać kompresor, który cechuje się wysoką wydajnością. Oznacza to taki model, który będzie dostarczał optymalną ilość sprężonego powietrza do obsługiwanego układu. Dodatkową kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę jest to, gdzie i w jakim celu będziemy używać sprężarki. W przypadku przemysłu elektronicznego musimy wybierać sprężarki bezolejowe. Komponenty elektroniczne nie tolerują nawet śladowej ilości oleju.

Główne typy sprężarek dostępne na rynku

Największa popularnością cieszą się sprężarki tłokowe. Są nie tylko tanie i proste w obsłudze, ale również można ich używać w wielu różnych obszarach przemysłu. Powietrze zostaje sprężone za pomocą tłoku. Stosunkowo nową opcją są kompresory śrubowe, w których znajdują się specjalne rotory (śruby). Podczas ich obrotu, zmniejsza się przestrzeń pomiędzy poszczególnymi śrubami. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Najważniejsze jest jednak, abyśmy wybrali wariant bezolejowy. Inne nie będą się sprawdzały z uwagi na wymogi związane z produkcją sprzętów elektronicznych.

Jakie sprężarki są najbardziej przydatne w przemyśle elektronicznym?

Najczęstszym zadaniem sprężonego powietrza jest czyszczenie płytek obwodu drukowanego lub transportowanie pneumatyczne drobnych komponentów. Istotne znaczenie ma więc jakość używanego przez nas powietrza. Nawet drobne cząsteczki oleju znaczącą podnoszą koszty, które będziemy musieli ponieść. Większe nakłady na konserwację oraz wyższe ryzyko przerwania produkcji to tylko niektóre z problemów, których możemy uniknąć, stosując kompresory bezolejowe.

W przypadku gdy z jakichś powodów jesteśmy zmuszeni do używania sprężarek olejowych, będzie się to wiązało z dodatkowymi czynnościami konserwacyjnymi. Chodzi mianowicie o uzdatnianie powietrza, na które składa się jego odpylenie, osuszenie, schłodzenie oraz odolejenie. Niezbędne będzie między innymi kupienie właściwych filtrów do sprężarek. Możemy również korzystać z pomocy stacji uzdatniania powietrza, chociaż zmusi to nas to zainwestowania większych sum pieniędzy w nasz zakład produkcyjny.

Jeżeli nasza firma prowadzi działalność gospodarczą w branży elektronicznej, niezwykle ważne jest zapewnienie naszym pracownikom wysokiej jakości narzędzi. Bez nich trudno będzie nam skutecznie rywalizować z konkurencyjnymi przedsiębiorstwami. Zakup sprężarek bezolejowych jest tylko jednym ze wielu dostępnych nam sposobów na skuteczniejsze operowanie w przemyśle elektronicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here