Skate w swoim pierwotnym znaczeniu to subkultura, która powstała w latach 40. XX wieku w Kalifornii, lecz bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Przynależą do niej przede wszystkim ludzie młodzi – nastolatkowie, których łączy specyficzny tryb życia, bezpośrednio związany z jazdą na deskorolce, snowboardzie lub rolkach. Sposób ubierania się skejtów jest bardzo charakterystyczny – wzorzyste, kolorowe ubrania o luźnych, niekrępujących ruchów krojach, nie tylko świetnie wyglądają, ale przede wszystkim są bardzo wygodne. Z tego powodu sięga po nie coraz więcej osób niemających nic wspólnego z deskorolkowym stylem życia – interesuje je jedynie moda inspirowana stylem skate.

Styl skate

Na obraz prawdziwego skejta składa się nie tylko jego wygląd, czyli deskorolka i markowe ciuchy – szeroka bluza z kapturem, koszulka z nadrukiem, opuszczone w kroku luźne spodnie, czapka z daszkiem i sportowe buty na grubej podeszwie. Te elementy są oczywiście istotne – stanowią wizytówkę skejta i wyrażają (szczególnie przed innymi) jego przynależność do konkretnej grupy. Jednak równie ważne co warstwa zewnętrzna, jest wnętrze, a więc poglądy i nastawienie do życia. Skejt nie wyznaje żadnej określonej ideologii – skupia się na czerpaniu radości z chwili. Liczy się dla niego dobra zabawa. Jest pozytywnie nastawiony do świata i przyjaźnie podchodzi do innych ludzi. Ci ostatni są dla niego szczególnie ważni, dlatego skejci lubią się spotykać i spędzać ze sobą bardzo dużo czasu, na przykład w specjalnie dla nich stworzonych skateparkach. Rozwijanie i doskonalenie pasji, jaką jest jazda na deskorolce, to jeden z priorytetów w ich życiu – skejci podnoszą swoje umiejętności w tej dziedzinie, ciągle ucząc się nowych trików. Wielu skejtów zajmuje się tworzeniem sztuki graffiti, która pozwala im na uzewnętrznienie własnych myśli, emocji i poglądów.

Idealne życie

Życie skejtów wydaje się być życiem idealnym – luz, swoboda, zabawa, sport i przyjaciele. Kto choć przez chwilę nie pragnął życia na podobnych zasadach? Na pewno jest ono marzeniem wielu, którzy w mniejszym lub większym stopniu inspirują się stylem życia skejtów, wprowadzając do swojej szarej rutyny szalone elementy ich kolorowej rzeczywistości. Jedni, w ramach oderwania się od codzienności, próbują swoich sił w wyczynowej jeździe na deskorolce. Kolejni zaczynają słuchać typowej dla skejtów hiphopowej muzyki, a jeszcze inni przejmują ich styl ubierania się, który najbardziej namacalnie (bo dosłownie fizycznie), daje poczucie wolności.

Czy każdy może być skejtem?

Obecnie zaciera się granica pomiędzy obrazem prawdziwych skejtów, a osób tylko ubierających się w stylu skate. Wiąże się z rozwojem wielu marek, które specjalizują się w tworzeniu mody wzorowanej na stylu wypracowanym przez skejtów. Dobrym przykładem jest Metoda – ubrania tej marki można znaleźć w wielu sklepach typu skate shop. Ich ceny są przystępne dla każdego, ale czy to oznacza, że kupując je, każdy może zostać skejtem? Zdecydowanie nie. Należy pamiętać, że moda to tylko mały fragment całości, jaką jest styl i filozofia życia skejtów. Z uwagi więc na szacunek do tej (jak i każdej innej) subkultury, warto pamiętać, że same ubrania nie świadczą o przynależności do niej, choć noszenie ich bez identyfikacji z określoną grupą to nic złego.

Moda modą, życie życiem

Ubrania w stylu skate zdobywają coraz większe rzesze fanów i dążą do wypracowania sobie solidnej pozycji w świecie mody – w tym kontekście pełnią funkcję przede wszystkim użytkową, mimo to wyrosły z głębokiej filozofii życiowej, którą wyznaje subkultura skate.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here