Dziecięce grymaszenie przy jedzeniu jest częstym powodem zmartwień młodych rodziców. Wspólne posiłki już tak nie cieszą, gdy każda kolejna łyżeczka wmuszona okupiona jest nerwami, często krzykiem. Zanim zaczniesz zamartwiać się na zapas, pamiętaj, że dziecko ma własny instynkt pokarmowy, który podpowiada mu, kiedy i na co ma ochotę.

Różne etapy rozwoju dziecka

Normalnym etapem w rozwoju dziecka jest to, że zaczyna grymasić przy jedzeniu, szczególnie gdy jego dieta zaczyna być rozszerzana. Pierwsze frustrujące sytuacje pojawiają się po pierwszym roku życia malucha, gdy ten zaczął już chodzić i samodzielnie się bawić. Wówczas nie chce siedzieć grzecznie przy stole, a każda łyżeczka jedzenia podawana jest w biegu, pomiędzy jedną zabawą a drugą. Prawda jest taka, że dziecko w początkowej fazie swego życia potraja swoją masę urodzeniową. Później proces ten spowalnia, tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na energię. Rodzice często są wrażliwi na tym punkcie i myślą, że przez mniejszą ilość jedzenia ich syn lub córka będzie się gorzej rozwijać.

W kolejnych latach grymaszenie przy jedzeniu może być swoistą grą, jaką podejmuje dziecko wobec rodziców. Sprawdza, na co może sobie pozwolić, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie kończą się karą. Maluch widzi, że rodzicom zależy na tym, aby jadło, dlatego specjalnie tego odmawia, testując ich cierpliwość. Tutaj najlepiej sprawdza się cierpliwość. Nie warto naciskać, dziecko samodzielnie się nie zagłodzi – poleca się po prostu ograniczyć liczbę słodkich przekąsek w ciągu dnia, a następnie sprawdzić, czy dziecko dalej będzie odmawiać obiadu czy kolacji.

Jak przekonać dziecko do jedzenia?

Gdy dziecko bardzo grymasi, na początku należy podjąć samodzielny trud zmienienia tej sytuacji. Jest kilka sposobów na to, aby maluch chętniej jadł, a tym samym czuł się ważniejszy w rodzinnym gronie. Przede wszystkim należy przygotowywać posiłki z dzieckiem, pokazywać mu różne czynności, sprawić, by pomagało przy nakryciu do stołu. Dzięki temu będzie chętniej jadło, tym samym czując się pełnoprawnym członkiem rodziny, gdyż zrobiło rzeczy zarezerwowane dla dorosłych. Kolejnym sposobem na niejadka jest zapewnienie mu naczyń i sztućców przeznaczonych tylko dla niego. Niech będą kolorowe, z postaciami ulubionych bajek, wówczas posiłek będzie stanowił nagrodę. Co więcej, warto pozwalać dziecku jeść, jak samo chce, niech testuje czy zupę da się jeść widelcem, a makaron palcami.

Kiedy warto wybrać się do psychologa?

Jeżeli grymaszenie sprowadza się do tego, że dziecko w ogóle odmawia jedzenia, a dodatkowo pojawiają się niepokojące symptomy (np. wymioty), wówczas należy skontaktować się z lekarzem specjalistą. Powody takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. W odpowiedniej ocenie sytuacji pomoże wywiad medyczny i ocena stanu zdrowia dziecka. Oprócz przyczyn zdrowotnych, problemy te mogą być spowodowane zaburzeniami lękowymi lub trudnościami i warunkami, w jakich przebiega karmienie – wtedy warto zasięgnąć porady psychologa dziecięcego. Jednak przed tą wizytą należy skontaktować się z pediatrą i wykluczyć wszystkie choroby przewodu pokarmowego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here