Instalacje zbiornikowe na gaz propan wymagają zakupu i posadowienia na posesji zbiornika, w którym przechowywany będzie płynny gaz. Wydaje się to dość proste oraz oczywiste. Jednak wybór zbiorników jest tak duży, a możliwości tak wiele, że wcale nie jest łatwo się zdecydować. Wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim praktycznymi. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę i co jest istotne przy wyborze pomiędzy naziemnym a podziemnym zbiornikiem na gaz propan. Który zbiornik najlepiej sprawdzi się na twojej posesji?

Różnice pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym

Naziemne i podziemne zbiorniki na gaz propan różnią się od siebie i różnice te są dość oczywiste. Najważniejsza z nich to lokalizacja zbiornika względem powierzchni gruntu. Zbiornik naziemny umieszczamy zawsze na powierzchni gruntu na specjalnej płycie fundamentowej. Nie ma możliwości zakopania naziemnego zbiornika na gaz, jego konstrukcja nie jest do tego dostosowana. Natomiast podziemny zbiornik na gaz zostaje umieszczony pod powierzchnią gruntu. Może zostać zakopany całkowicie lub tylko częściowo.

W przypadku całkowitego zakopania zbiornika podziemnego na jego powierzchni można pozostawić luźną ziemię lub też zasiać trawę czy zasadzić kwiaty. Nie jest wskazane sadzenie na powierzchni podziemnego zbiornika na gaz dużych roślin, ponieważ ich system korzeniowy mógłby uszkodzić urządzenie.

W przypadku podziemnych zbiorników na propan ponad powierzchnią gruntu koniecznie musi znajdować się armatura służąca do tankowania zbiornika. Należy także pamiętać, że zbiorniki na gaz propan, niezależnie od tego, czy jest to zbiornik podziemny czy też naziemny, nie mogą być umieszczane w naturalnych zagłębieniach terenu oraz na terenach podmokłych. Zabraniają tego przepisy bezpieczeństwa.

Dla kogo zbiornik naziemny na gaz?

Naziemne zbiorniki na gaz polecane są właścicielom dużych działek. Wynika to z faktu, że lokalizacja naziemnego zbiornika na propan jest znacznie bardziej wymagająca. Ustawodawca określił w odrębnych przepisach konkretne wymagania dotyczące lokalizacji zbiorników na gaz płynny propan. Znajdują się tam między innymi dokładne wytyczne co do odległości zbiornika od budynków mieszkalnych, gospodarczych czy usługowych oraz od granicy sąsiedniej działki. W przypadku naziemnych zbiorników na gaz odległości te muszą być aż dwukrotnie większe niż to jest w przypadku podziemnych zbiorników na propan. Należy też pamiętać, że odległości te rosną wraz ze wzrostem pojemności zbiornika. Ponadto naziemne zbiorniki na gaz są również nieco tańsze od swoich podziemnych odpowiedników.

Dla kogo zbiornik podziemny?

Podziemny zbiornik na gaz propan to rozwiązanie idealne dla osób, które dysponują małą ilością miejsca na swojej posesji. Podziemny zbiornik na gaz jest dużo łatwiej zlokalizować dzięki konieczności zachowania o połowę mniejszych odległości od budynków i granicy działki niż to jest w przypadku naziemnego zbiornika na gaz. Należy pamiętać, że rozróżnienie dotyczące wielkości działki jest jedynie praktyczną sugestią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na większej działce posadowić podziemny zbiornik na płynny propan.

Wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym jest kwestią bardzo indywidualną. Podziemne zbiorniki na gaz są często wybierane przez osoby szczególnie ceniące sobie estetykę posesji. Zbiornik w wariancie podziemnym jest znacznie łatwiej ukryć i zamaskować, tym samym nie psując wypielęgnowanego obejścia.

Wybierając pomiędzy podziemnym zbiornikiem na gaz a naziemnym zbiornikiem na płynny propan, należy rozważyć przede wszystkim swoje potrzeby, możliwości lokalizacji zbiornika i opcje finansowe. A następnie w oparciu o te indywidualne czynniki podjąć decyzję.

Źródło: LPGDirect.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here