Oświetlenie w pokoju dziecięcym pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Odpowiedni dobór lamp zapewnia funkcjonalność pomieszczenia, a także komfort dla rodzica i malucha. Często zdarza się, że dziecko boi się zasypiać w zupełnie ciemnej sypialni i musimy zapewnić mu lampkę, która daje delikatną poświatę. Podobnie jest w przypadku niemowląt, do których często zaglądamy nocą i nie chcemy, by zbyt mocne światło niepotrzebnie je rozbudziło. Z kolei odrabianie lekcji wymaga mocnego, równomiernego oświetlenia, które pozwoli uniknąć przedwczesnej wady wzroku u malucha. Jak więc odpowiednio oświetlić dziecięcy pokój?

Podstawowe zasady oświetlenia pokoju dla niemowlaka

Światło w pokoju niemowlęcym powinno być delikatne i rozproszone, tak aby nie podrażniało wrażliwych oczu i umożliwiało nocne karmienia, bez gwałtownego wybudzania dziecka ze snu. W tym przypadku warto postawić na sufitowe żyrandole dla dzieci pełniące funkcję głównego źródła światła. Lampy stojące generujące umiarkowaną ilość światła sprawdzą się natomiast przy kołysaniu do snu oraz podczas przewijania. Niewielka dziecięca lampka nocna o uroczym designie zasilana bateriami, będzie natomiast doskonałym rozwiązaniem dla niemowląt, które bezpieczniej czują się przy subtelnej poświacie niż w całkowitej ciemności.

Jak oświetlić pokój starszego dziecka?

Maluchy, które chodzą już do przedszkola czy szkoły, zazwyczaj nie boją się spać przy zgaszonym świetle. Priorytetem staje się natomiast zapewnienie odpowiedniego oświetlenia do odrabiania lekcji i czytania. Lampy do pokoju dziecięcego warto umieścić zarówno na biurku, jak i przy nocnym stoliku, tak aby konieczność wstania z łóżka w środku nocy nie zakończyła się niebezpiecznym potknięciem w drodze do włącznika na ścianie. Komfortowe użytkowanie pokoju zapewnią również kolorowe żyrandole dla dzieci, dostępne w rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Na co zwracać uwagę wybierając lampy do pokoju dziecięcego?

Priorytetem urządzania pokoju dla dziecka zawsze powinno być bezpieczeństwo. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki lampy emitują światło (wybór odpowiedniej żarówki) oraz prawidłowe rozproszenie światła (wybór właściwego klosza lub abażuru). Nie bez znaczenia jest również bezpieczne umiejscowienie źródeł światła. Dodatkowo ważną kwestią są materiały użyte do produkcji tego typu artykułów. Farby powinny mieć atesty dopuszczające je do użytku w produktach przeznaczonych dla dzieci, a plastiki muszą być odporne na nagrzewanie. Zapewne warto więc zdecydować się na ekologiczne lampy do pokoju dziecięcego, które wykonuje się najczęściej z bezpiecznego drewna i naturalnie barwionej bawełny.

Wygląd oświetlenia w pokoju dziecięcym również ma znaczenie

Urządzanie pokoju dla dziecka daje rodzicom wiele przyjemności, dlatego doboru mebli, dodatków, akcesoriów czy oświetlenia zazwyczaj dokonują oni na długo przed przyjściem malucha na świat. Niebagatelną rolę oprócz funkcjonalności i bezpieczeństwa danego rodzaju oświetlenia, pełni również jego design. Dziecięca lampka nocna to produkt, który zazwyczaj jest pokryty nadrukami i ma bogatą kolorystykę. Bez problemu można więc dopasować oświetlenie do wystroju małej sypialni. Starsze dzieci prawdopodobnie samodzielnie będą chciały zdecydować o zakupie konkretnego rodzaju oświetlenia.

Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane lampy stojące, żyrandole sufitowe czy lampki nocne dedykowane najmłodszym. Wybierając idealne oświetlenie do pokoju dziecięcego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekty bezpieczeństwa i funkcjonalności, a dopiero w drugiej kolejności wzornictwo i kolorystkę.

Źródło: hurtelektryczny.pl – lampa stojąca pokojowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here