Szklarnia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się świeżymi owocami i warzywami z własnego ogrodu. Warzywa takie jak pomidory, papryka, ogórki i dynie możemy z powodzeniem wyhodować w małej przydomowej szklarni. Oczywiście jest to zajęcie, które wymaga czasu i pracy. Poniżej opisujemy zadania, o których każdy ogrodnik powinien pamiętać wczesnym latem.

Odpowiednie nawadnianie

Każdy miesiąc wiąże się z wieloma pracami i obowiązkami w szklarni, ale najwięcej pracy możemy spodziewać się wiosną i latem. Gdy już Twoja szklarnia jest odpowiednio zacieniona za pomocą siatki cieniującej lub wapna, możesz przystąpić do dalszych prac. Czerwiec jest miesiącem, gdy zaczynają się upały i bardzo ważna jest ochrona Twoich roślin przed przegrzaniem. Najważniejszym aspektem jest więc odpowiednie zraszanie i nawadnianie szklarni. Budując szklarnię na własne potrzeby, warto zainwestować w systemy nawadniające, które są dostosowane pod uprawy poszczególnych roślin np. pomidorów czy ogórków. Należy przy tym pamiętać, że niektóre rośliny nie tolerują kontaktu wody z liśćmi. Dlatego dobrym pomysłem może być wybór kropelkowego systemu nawadniania Tropf-Blumat, zwłaszcza przy uprawie pomidorów lub ogórków. W zestawie znajdziemy kroplowniki ceramiczne do umieszczenia ich bezpośrednio w glebie, tuż przy korzeniach roślin. Mają one specjalne czujniki wilgotności – dzięki nim potrafią automatycznie uruchomić lub zatrzymać proces podlewania (w zależności od zapotrzebowania rośliny). Poszczególne kroplowniki łączymy ze sobą przy pomocy nieprzezroczystego węża i podłączamy system do kranu. Dzięki temu cały proces podlewania będzie odbywał się automatycznie.

Podwiązywanie pędów i przycinanie

Jeżeli uprawiasz pomidory, paprykę, ogórki szklarniowe czy bakłażany, czerwiec to miesiąc podwiązywania ich pędów do tzw. palików czyli drewnianych tyczek (w tym celu można użyć też drutu czy sznurka). Palikowanie jest bardzo ważne, ponieważ wspomniane rośliny łatwo się łamią pod ciężarem swoich owoców. Takie podpory mają również inne zalety m.in. pomagają roślinom lepiej się nasłonecznić i wzrastać. Kolejną pracą jest usuwanie zbędnych pędów. Pod koniec czerwca należy też ukorzeniać pędy truskawek, które trzymamy w małych doniczkach, by w sierpniu posadzić je w nowe miejsce.

Stosujemy nawóz i regularnie odchwaszczamy

Jeśli uprawiamy warzywa w szklarni, powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawożeniu roślin. Choć ten proces zasilania gleby powinien być zastosowany już na wiosnę, w przypadku roślin późniejszych lub tych o dłuższym okresie wegetacji, powinniśmy nawozić w czerwcu. W tym celu możemy użyć np. saletry amonowej. Pamiętaj także o stosowaniu kompostownika z pokrzyw. Regularnie odchwaszczamy ziemię i systematycznie doglądamy roślin, by uchronić je przed szkodnikami.

Wysiewanie roślin dwuletnich

Koniec czerwca to okres wysiewania wszelkich roślin potrzebujących do rozwoju dwóch okresów wegetacyjnych. Są to głównie kwiaty takie jak goździki, niezapominajki, stokrotki, bratki, dzwonki. Warto jednak wspomnieć, że rośliny te nie tolerują wysokich temperatur, więc podczas upałów należy znaleźć im zacienione i chłodne miejsce poza szklarnią.

Czerwiec to miesiąc wielu prac w szklarni. Może okazać się, że pielęgnacja w tym okresie zajmie sporo naszego wolnego czasu. Dlatego warto zaopatrzyć się w system kropelkowy do nawadniania roślin Tropf-Blumat, co pozwoli nam przynajmniej uniknąć czasochłonnego podlewania w czasie upalnego lata.

źródło: blumat.pl – pomiar wilgotności gleby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here