Konstrukcja dachu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, w jaki sposób zostanie skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna. Czy w każdym przypadku montaż systemu jest możliwy? Na jakich dachach fotowoltaika sprawdzi się najlepiej?

Korzystne warunki zabudowy

Panele fotowoltaiczne można instalować przede wszystkim na dachu skośnym. Jeżeli jest on skierowany na południe pod kątem od 30 do 45 st. i nie pada na niego żaden cień, wówczas można mówić najkorzystniejszych warunkach zabudowy.

Podobną ilość energii powinny dostarczyć panele fotowoltaiczne montowane w orientacji wschód-zachód. Instalacja tego typu jest co prawda droższa od tej skierowanej na południe, ponieważ wymaga nieco większej mocy. Jeśli jednak domownicy przebywają w domu przez cały dzień, może okazać się lepszą opcją. Pozwala bowiem zwiększyć konsumpcję bieżącą, co ogranicza konieczność magazynowania energii w sieci.

Korzystne warunki zabudowy występują również na niezacienionych dachach płaskich. Panele fotowoltaiczne montuje się wówczas na specjalnych konstrukcjach, przy czym z uwagi na oddziaływanie wiatru nie mogą one mieć optymalnego dla dachów skośnych o 30-45 stopniowym nachyleniu. W przypadku płaskich połaci za optymalne przyjmuje się nachylenie 15-20 st. (w kierunku południowym).

Dzięki mniejszemu kątowi ustawienia możliwe jest zachowanie mniejszych odstępów pomiędzy rzędami paneli fotowoltaicznych. To zaś sprawia, że na powierzchni płaskiego dachu mieści się więcej modułów. W efekcie instalacja fotowoltaiczna odznacza się wysoką sprawnością. Jest ona również bezpieczna – mniejszy kąt ustawienia, to mniej materiału montażowego, a co za tym idzie mniejsze obciążenie konstrukcji.

Fotowoltaika a utrudnione warunki zabudowy

Montaż paneli słonecznych jest możliwy także w przypadku utrudnionych warunków zabudowy. Występują one wtedy, gdy pojawia się przynajmniej jeden niekorzystny czynnik. Może to być np.:

  • zacienienie paneli fotowoltaicznych przez elementy konstrukcyjne dachu lub znajdujące się w pobliżu drzewa słupy czy też budynki,
  • niekorzystne nachylenie połaci (więcej niż 45 st.),
  • skomplikowana budowa dachu, która zmusza do omijania kominów, lukarn lub wykuszy.

W przypadku wystąpienia utrudnionych warunków zabudowy konieczne bywa m.in. nieregularne rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. Najczęściej również trzeba je grupować lub stosować mikroinwertery w celu zredukowania niekorzystnego wpływu zacienienia na sprawność instalacji. W niektórych przypadkach wymagane jest nawet zmniejszenie liczby paneli fotowoltaicznych, co skutkuje uzyskiwaniem mniejszej ilości energii elektrycznej.

Dlatego w przypadku utrudnionych warunków zabudowy tak istotną rolą jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. Warto to zlecić rzetelnej firmie, która dysponuje doświadczeniem i realizowała już projekty o niestandardowych wymaganiach. Specjaliści z pewnością uwzględnią wszystkie czynniki wpływające na wydajność fotowoltaiki i dołożą wszelkich starań, aby była ona jak najwyższa (przy zachowaniu opłacalności przedsięwzięcia).

Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych jest niemożliwy?

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki sprawia, że budowa systemów fotowoltaicznych nawet w przypadku utrudnionych warunków zabudowy staje się opłacalna. Wciąż jednak nie wszędzie montaż paneli jest możliwy. Podstawowa przeszkoda to bardzo złożona konstrukcja dachu. Jej następstwem jest zbyt ograniczona powierzchnia montażowa. Tymczasem nawet najmniejszy system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wymaga minimum 5 m2, dobrze nasłonecznionej przestrzeni, i to bez uwzględniania odstępów montażowych.

Złożona konstrukcja dachu, w tym liczne kominy, wykusze, bawole oka i spady, nie tylko ogranicza powierzchnię montażową, ale również powoduje liczne zacienienia, które ograniczają sprawność instalacji fotowoltaicznej. Czasem w celu jej poprawy możliwe jest zastosowanie mikroinwerterów lub optymalizatorów mocy. W przypadku bardzo złożonej konstrukcji dachów zazwyczaj jednak jest to nieopłacalne.

Źródło: Inverter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here