Elewacja to wizytówka Twojego domu. Jest to pierwszy element, na który pada wzrok zarówno Twoich gości, jak i sąsiadów. Warto zatem zadbać, aby elewacja nie była powodem do wstydu i nie szpeciła Twojej posesji. Nie oznacza to za każdym razem konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu. Często wystarczy gruntowne wyczyszczenie jej powierzchni. W zależności od stopnia zabrudzenia oraz budżetu, jakim dysponujesz, dostępnych jest kilka sposób przywrócenia jej pierwotnego blasku.

Myjka ciśnieniowa

To najprostszy i najszybszy sposób na samodzielne wyczyszczenie elewacji. Wybierz urządzenie o regulowanej sile natrysku, aby nie uszkodzić mytej powierzchni. Zrób też próbę w mniej widocznym miejscu. Myj elewację od góry do dołu. Jeżeli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy samo spłukanie elewacji wodą – dla lepszego efektu czynność możesz powtórzyć kilka razy. W razie potrzeby, na rynku są dostępne specjalistyczne środki chemiczne, których możesz użyć do mycia elewacji przy użyciu myjki ciśnieniowej. Pamiętaj, aby myć elewację pod różnymi kątami i nie kierować strumienia wody zbyt długo w jedno miejsce. Może okazać się, że zabrudzenia jest zbyt silne dla myjki, a dodatkowo możesz uszkodzić w ten sposób fragment elewacji.

Specjalistyczne środki chemiczne

Zaawansowanych środków chemicznych możesz użyć do usunięcia wyjątkowo silnych zabrudzeń, np. powstałych na skutek osadzania się sadzy, czy spalin, jeżeli mieszkasz blisko ruchliwej ulicy. Niemniej jednak musi pamiętać, że nie każdy rodzaj elewacji możesz czyścić w ten sposób. Szczególnie delikatny jest tynk mineralny, którego warstwę bardzo łatwo uszkodzić. Najlepiej, gdy elewacja jest pomalowana wysokiej jakości farbą elewacyjną. Raczej unikaj mocnego szorowania elewacji (tynku mineralnego absolutnie nie wolno szorować). Po umyciu elewacji, warto użyć także środków przeciw grzybom i pleśniom, co zabezpieczy elewację na przyszłość. Jeżeli pleśń już grzyb już się pojawiły, usuń je bardzo dokładnie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych. Staraj się wybierać środki jak najbardziej przyjazne środowisku, ponieważ wraz z wodą wnikną one w glebę dookoła Twojego domu. Oznacza to, że mogą uszkodzić rośliny, a także częściowo skazić glebę. Bezwzględnie izoluj zwierzęta domowe podczas jakichkolwiek prac związanych z chemicznym czyszczeniem elewacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć mycie środkami do elewacji z użyciem myjki ciśnieniowej. Za jej pomocą możesz bowiem przygotować elewację do dalszego czyszczenia bardziej zaawansowanymi preparatami.

Piaskowanie

To ekologiczna i bardzo skuteczna, a przy tym bezpieczna dla elewacji metoda czyszczenia. Nie uszkadza zdobień i innych tego typu elementów. Niemniej jednak wymaga pewnego doświadczenia, dlatego warto w tym przypadku skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Przed przystąpieniem do piaskowania, pozamykaj wszystkie drzwi i okna, a także zabezpiecz te miejsca, z których usunięcie piasku może być problematyczne, np. zejście do garażu lub przestrzeń pod schodami. Piaskowanie nie powinno wykonywać się podczas silnego wiatru oraz gdy mocno świeci słońce. Po zakończeniu piaskowania, aby utrzymać efekt czystej elewacji na dłużej, warto sięgnąć po środki impregnujące i konserwujące.

Jak widać, elewację można wyczyścić zarówno we własnym zakresie, jak i korzystając z usług profesjonalnych firm. Warto przed przystąpieniem do tej czynności, dokładnie sprawdzić z jakich materiałów jest wykonana elewacja, a następnie dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Niekiedy po czyszczeniu może okazać się, że niektóre jej elementy wymagają naprawy, co również powinno się uwzględnić w budżecie przeznaczonym na czyszczenie elewacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here